Vydáno: 19. 5. 2014
Tiskové zprávy

Praha, 19. 5. 2014 - Sociologický ústav AV ČR, v.v.i., pro dnešní den vybral téma přijetí či nepřijetí eura na základě dat z volební kalkulačky EUvox 2014. Jedná se o celoevropskou volební kalkulačku, vícejazyčnou on-line aplikaci, která poradí ohledně toho, jak hlasovat v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu, které se v ČR uskuteční mezi 23. a 24. květnem 2014.

Data

Výstup je založen na odpovědích uživatelů EUvox volební kalkulačky (www.euvox.eu/cz) ke dni 18. 5. 2014. Celkový počet uživatelů byl v České republice 22 tisíc. V EUvox kalkulačce uživatelé na pětibodové škále udávali míru souhlasu s tvrzením, zda by Česká republika měla přijmout euro. Zároveň uživatelé odpovídali na otázku, pro kterou stranu se chystají hlasovat ve volbách do Evropského parlamentu.

 

Přijmout, či nepřijmout, to je oč tu běží

V české společnosti je relativně nízká podpora zavedení eura. CVVM SOÚ AVČR uvádí, že od roku 2011 se kolem tří čtvrtin občanů nad 18 let staví proti jeho přijetí. STEM uvádí o něco nižší podíl. Na druhé straně většina politických stran se k přijetí eura hlásí, i když některé strany to podmiňují tu dobrými hospodářskými podmínkami, ondy konáním referenda. V obecné rovině jsou ČSSD, KDU-ČSL, TOP09 a SZ pro přijetí eura. Na druhé straně Svobodní a ODS se k euru staví odmítavě. Ostatní strany s jasným stanoviskem váhají. U některých představitelů KSČM lze k přijetí eura v poslední době zaregistrovat pozitivnější stanovisko. Postoj Úsvitu a Pirátů je ambivalentní: obě strany jsou proti přijetí eura bez referenda, ale žádná z nich neříká, že je pro jeho přijetí. Pozice strany ANO 2011 je ještě nečitelnější: k přijetí eura podle ní nejsou podmínky a je nutné sledovat vývoj řady aspektů.

 

Analýza

Na základě odpovědí uživatelů volební kalkulačky EUvox si lze udělat představu o tom, zda voliči, kteří se chystají zúčastnit voleb do Evropského parlamentu, podporují přijetí eura, resp. voliči kterých stran se k euru staví pozitivně a kteří negativně. Největší stoupence eura lze nalézt mezi očekávanými voliči Strany zelených, TOP 09, KDU-ČSL a ČSSD. Největší odpůrci přijetí eura jsou mezi očekávanými voliči Svobodných (více než 80 procent jejich stoupenců je proti); kolem 60 procent odpůrců lze nalézt i mezi očekávanými voliči Úsvitu, ODS a KSČM. Očekávaní voliči Pirátů jsou v otázce přijetí eura rozpolceni. Uživatelé kalkulačky EUvox, kteří deklarují, že budou ve volbách do EP hlasovat pro ANO 2011, ve více než polovině případů podporují zavedení eura. 

Souhlas/nesouhlas s tvrzením Česká republika měla přijmout Euro (v %)

Postoj k přijetí eura je u řady českých stran spojen s vyčkáváním a vysíláním nejasných signálů vůči vlastním voličům. Co může od své strany ohledně přijetí eura očekávat například volič ANO 2011? Nebo volič Pirátské strany? Ambivalentní postoj těchto a některých dalších českých stran je cílenou strategií poskytující manévrovací prostor u tématu, které nemá většinovou podporu veřejnosti, ale zároveň má podporu významných segmentů české společnosti (podnikatelé, kulturní elita) a které má schopnost straně přiřknout nálepku euroskeptické strany. Na tuto nejasnost reaguji ambivalentně i voliči těchto stran. Je proto logické, že uživatelé volební kalkulačky EUvox, kteří se chystají ve volbách do EP hlasovat pro strany s ambivalentní pozicí k přijetí eura, sami nemají na tuto otázku jednotný názor. To je případ voličů ANO 2011, Pirátů či KSČM.

 

Jak je to jinde v Evropě?

Celoevropské srovnání ukazuje, že evropští uživatelé kalkulačky EUvox obecně zastávají k euru jako měně kladný postoj. To, zda již euro zavedeno mají či nemají, nemá na jejich postoj vliv.

Voliči v zemích, které již euro používají, tvrdí, že jsou proti jeho opuštění. Voliči v zemích, ve kterých euro jako měna dosud zavedeno nebylo, tvrdí, že ho v budoucnu chtějí přijmout. Existují tři výjimky: voliči ve Spojeném království, Polsku a Dánsku jsou silně proti zavedení eura. Ve Spojeném království a v Dánsku je euro kritizované především z důvodu ztráty schopnosti provádět vlastní měnovou politiku.

 

Souhlas/nesouhlas s tvrzením, že daný stát by měl opustit euro nebo by ho nikdy neměl přijmout (v %)

 


Kdo to dělá?

Aplikace EUvox 2014 byla vytvořena ve spolupráci dvou zkušených organizací, které tyto aplikace vyvíjejí: Kieskompas a Preference Matcher. EUvox 2014 je financována prestižními institucemi Open Society Foundation – Iniciativa pro Evropu (Soros Foundation) a generálním ředitelstvím pro komunikaci Evropského parlamentu. EUvox 2014 navazuje na volební kalkulačku EU profiler, která radila voličům, jak hlasovat, při volbách do EP v roce 2009. V neposlední řadě se na volební kalkulačce podíleli odborníci ze všech 28 členských států EU. Kalkulačka EUvox 2014 je k dispozici ve všech jazycích Evropské unie od 24. 4. 2014. Odborným garantem za vývoj kalkulačky za Českou republiku je politolog Lukáš Linek ze Sociologického ústavu AV ČR, v.v.i.

Jak to funguje?

EUvox 2014 je nezávislá a uživatelsky jednoduchá webová aplikace, která umožňuje voličům, aby na základě svých politických názorů na klíčové volební otázky dostali odpověď, ke které politické straně se nejvíce přibližují. Uživatel kalkulačky vyjádří svůj souhlas či nesouhlas s 30 tvrzeními a na základě výpočtů se mu ukáže vzdálenost k jednotlivým stranám a jeho pozice v politickém spektru. Politické strany jsou umisťovány do grafu na základě analýzy programů stran či jiných veřejných programových prohlášení. Tuto analýzu provádí akademičtí pracovníci a experti v oboru. Za Českou republiku analýzy provádí Lukáš Linek ze Sociologického ústavu AV ČR, v.v.i., a Otto Eibl z katedry politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy Univerzity v Brně. Uživatelé se také mohou podívat na informace, které jsou k dispozici ke každé politické straně, a srovnat své postoje s postoji stran.

A k čemu nám budou výsledky?

EUvox volební kalkulačka pomáhá svým uživatelům provádět informovaná volební rozhodnutí. Kalkulačka nejenže ukáže procentní shodu mezi uživatelem a jednotlivými stranami na důležitých politických tématech, ale poskytne i řadu dalších důležitých informací, jako například postoje jednotlivých stran k vybraným otázkám či postavení uživatele v politickém prostoru.

EUvox kalkulačka může být zároveň využita pro akademické výzkumy a pro informativní výstupy o politických preferencích již v průběhu volební kampaně. Pomocí volební kalkulačky EUvox je možné například zjistit, zda se voliči rozhodují spíše podle vnímání představitelů stran a jejich kompetence, na základě jednotlivých témat nebo podle toho, jaké programové pozice preferují voliči z rozdílných pozic politického spektra či voliči jednotlivých stran.

Prosím, neváhejte nás kontaktovat, pokud budete potřebovat další informace:

Mgr. Michaela Vojtková, vedoucí Tiskového a edičního oddělení

Sociologický ústav AV ČR, v.v.i

Jilská 1, 110 00, Praha 1, Česká republika, tel.: +420 777 068 338

e-mail: michaela.vojtkova@soc.cas.cz

 

 

Sdílejte tuto stránku

Připojené obrázky