Vydáno: 10. 7. 2012
Z médií

Lukáš Linek v článku o blížících se prezidentských volbách a voličích KSČM.

Krátce po minulých volbách do sněmovny si vědci Sociologického ústavu AV ČR zevrubně proklepli voliče KSČM. Zkoumali jejich politickou identitu a historickou paměť, což není od věci, neboť jejich řady rostou (podle dubnového volebního průzkumu by obsadili s 20 procenty druhé místo za socialisty). Dotázaní měli mimo jiné ze seznamu historických i současných osobností vybrat a zhodnotit pro ně ty nejdůvěryhodnější. Výběr byl skutečně široký. Vedle Masaryka, Beneše či Dubčeka se objevily i „hvězdy” jako Husák, Jakeš nebo Stalin. Nechyběli ani kultovní propagandista Fučík či kubánský revolucionář Castro. Výsledek?

 

V rozporu s tradičními komunistickými výklady paradoxně zvítězil se ziskem nadpoloviční většiny kladných bodů „tatíček” Masaryk. První prezident samostatného Československa je pro voliče KSČM evidentně stejně neotřesitelným symbolem jako pro zbytek národa.

 

„Naši spokojenost či nespokojenost neurčuje blahobyt, ale srovnání s tím, jak se mají ostatní a co bychom mohli mít, kdyby se třeba v politice nekradlo,” vysvětluje Lukáš Linek ze Sociologického ústavu AV ČR.

 

 

Více zde:

http://www.krausmagazin.cz/2012/6/22/clanky/hleda-se-prezident-aneb-proc-se-taticek-masaryk-obracel-v-hrobe/

Sdílejte tuto stránku