Zvolte jazyk

  • Úvod
  • Projekty
  • Význam meziskupinových diferencí v diskurzivních procesech veřejného mínění

Trvání projektu: 2013 - 2015

Kategorie: Projekty

Projekt se zaměřil na analýzu role, jakou hraje skupinová úroveň při formování veřejného mínění. Veřejné mínění je v tomto projektu pojímáno jako proces, tedy jako výsledek diskurzivních procesů tří úrovní: individuální, skupinové a celospolečenské. Podobně, jako se již dříve prokázalo, že do procesu veřejného mínění se nezapojují stejným způsobem všichni lidé, tento projekt zejména ověřoval, že rozdílná je i role skupin a že podoba veřejného mínění jako sociální a politické síly je tudíž ovlivněna odlišnostmi nejen mezi lidmi ale také mezi skupinami.

V rámci projektu bylo realizováno panelové šetření malých sociálních skupin a pro dané časové období také analýza mediálních obsahů. Získaná data jsou velmi komplexní, neboť mají díky zmapování vazeb a vlivů mezi členy skupin síťový charakter (a umožňují tedy využít některých z postupů SNA), hierarchickou strukturu v podobě jednotlivců a jimi tvořených skupin (což umožňuje využít přístupy hierarchického modelování) a longitudinální povahu v podobě čtyř měření realizovaných v průběhu cca půl roku (což umožňuje aplikovat metody analýzy longitudinálních dat). Zejména s ohledem na takto komplexní materiál jsou data nadále analyzována a plnění projektu bylo posunuto do roku 2017. 

Hlavní řešitel/ka:

Témata:

Veřejné mínění

Zadavatel:

Grantová agentura ČR

Oddělení:

Centrum pro výzkum veřejného mínění

Související publikace

25 let české demokracie očima veřejnosti

25 let české demokracie očima veřejnosti

2014, Daniel Kunštát, Jan Červenka, Martin Ďurďovič, Paulína Tabery, Jiří Vinopal

Zobrazit publikaci

Newsletter

Pokud máte zájem o newsletter s novinkami našeho ústavu, zanechte nám váš e-mail. Odesláním formuláře vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

Bluesky

Nově nás naleznete také na Bluesky.