Proměny

O projektu

Projekt Souvislosti proměn pracovního trhu a soukromého, rodinného a partnerského života (zkráceně „Proměny“, číslo projektu 1J034/05-DP2 ) je řešen oddělením Gender a sociologie Sociologického ústavu AV ČR, v rámci Národního programu výzkumu na léta 2004 – 2009 tématického programu „Moderní společnost a její proměny“. Více informací o tomto programu naleznete na http://www.vyzkum.cz a na http://www.mpsv.cz/.

 

Cílem projektu je identifikovat na základě teorií a již existujících i nově získaných empirických dat hlavní proměny pracovního trhu a studovat jejich souvislosti a dopady na soukromý život populace ČR. Výzkum je zaměřen konkrétně na identifikaci a analýzu souvislostí proměn partnerského a rodinného soužití, výchovy, pluralizace životních strategií a životních stylů, pluralizace a individualizace hodnotových postojů a nové kulturní modely. V rámci projektu jsou analyzovány vztahy mezi pracovní a domácí sférou a jejich vzájemné ovlivňování a prolínání v české společnosti. Soustředění je zaměřeno v první řadě na souvislosti pracovního trhu s proměnami partnerského a rodinného života, jelikož ty odrážejí a zároveň dále determinují celou strukturu a dynamiku soukromého života individuí. Projekt zkoumá způsoby, jakými aktéři tyto nové situace vnímají a interpretují, jaké volí strategie soukromého života a jak vysvětlují tyto volby, jakým způsobem ve změněném prostředí konstruují svou pracovní, profesní a soukromou identitu. Cílem je zejména porozumět způsobům, jakými podmínky pracovního trhu ovlivňují soukromý život různých skupin v české společnosti, a odhalit tendence, které se v těchto různých skupinách a vrstvách projevují.

 

Řešení projektu probíhá ve dvou etapách: první etapa (2005-2006) spočívá v rozsáhlém reprezentativním šetření části populace České republiky, ve kterém jsou zjišťovány souvislosti proměn pracovního trhu a organizace soukromého, rodinného a partnerského života jednotlivců. Předmětem dotazování jsou čtyři základní tematické bloky: organizace pracovního a profesního života; partnerský život; rodinný život; životní styl, volný čas a další sféry soukromého života.

 

Ve druhé etapě (2006-2008) je realizováno 10 kvalitativních hloubkových sond, zaměřených na specifické skupiny a segmenty společnosti, ve kterých lze očekávat významné dopady proměn pracovního trhu na soukromý, rodinný a partnerský život, které indikují možné tendence a směry vývoje české společnosti a do kterých je obtížné proniknout kvantitativními metodami.

 

Součástí projektu je také obsahová analýza tisku a jiných relevantních dokumentů, mapující stav současných mediálních, politických a odborných diskurzů týkajících se soukromého, rodinného a partnerského života v České republice.