Semináře

Z(ne)rovnoprávněné ženy? Prosazování genderové rovnoprávnosti ve složitých podmínkách Ukrajiny a ČR

16. 4. 2019
17:30, Akademické konferenční centrum (Husova 4a, Praha 1)

Feministické a genderové organizace v České republice i na Ukrajině čelí stále náročnějším politickým a kulturním podmínkám. Děje se tak v důsledku rostoucího vlivu konzervativních aktérů a „protigenderového“ veřejného diskursu, který působí na současné politické rozhodování. Dr. Olena Strelnyk, stipendistka Prague Civil Society Centre, představí svůj pohled na uvedené výzvy na Ukrajině a v České republice.

Olena Strelnyk bude v rámci přednášky nejprve reflektovat strukturální faktory související s nejpalčivějšími problémy genderové nerovnosti a s porušováním ženských práv. Dále bude diskutovat největší úspěchy genderových a feministických aktivistek stejně jako překážky, se kterými se musí vypořádat, a roli EU v podpoře genderové rovnoprávnosti. Nakonec pojmenuje hlavní politické a společenské aktéry „protigenderového“ hnutí.

Bio: Olena Strelnyk získala titul doktorka věd (Dr Habilitat) v sociologii v roce 2018 na Kyjevské národní univerzitě. Je autorkou knihy „Výchova dětí jako práce. Mateřství v sociologické perspektivě“ (Krytyka, 2017), spoluautorkou knih „Rebelující rodiny: Aktivismus za práva rodičů ve střední a východní Evropě a v Rusku“ (Indiana University Press, 2017) a „Genderování post-socialismu. Genderové normy a očekávání: Mezi historickým dědictvím a moderními hierarchiemi“ (Routeledge, 2018) a mnoha článků o otázkách genderu, rodiny, mateřství a demografické politiky Ukrajiny. V roce 2016 působila jako hostující vědecká pracovnice na Institutu výzkumu žen a genderu Michiganské univerzity (USA) v rámci programu Carnegie Research Fellowship. Olena je také veřejně činnou socioložkou, aktivistkou a autorkou mnoha článků o genderových otázkách v ukrajinských médiích.

Diskutující: Jana Smiggels Kavková, MSc.

Jana Smiggels Kavková vystudovala politologii v nizozemském Leidenu. V oblasti ženských práv pracuje od roku 2005, v letech 2009 - 1017 jako ředitelka Fóra 50 %.  Několik let působila jako členka a později místopředsedkyně Rady vlády pro rovnost žen a mužů. Opakovaně předsedala síti 35 ženských organizací, České ženské lobby, kterou také zastupovala jako členka výboru v Evropské ženské lobby (EWL). Podílela se na řadě mezinárodních projektů. Má bohaté zkušenosti s lobbováním za ženská práva, vedením kampaní a lektorováním v ČR i v zahraničí. Je členkou Genderové expertní komory ČR. V současnosti pracuje jako advokační expertka v RUBIKON Centrum.

Moderuje: Lenka Formánková, Ph.D.

Připojené obrázky