Tiskové zprávy
Vydáno: 24. 6. 2015

Bude i počtrnácté hlavní cena České hlavy udělena muži?

Nadační fond Česká hlava má v názvu heslo „Hájíme zájmy české vědy doma i v zahraničí“. Hlavní cenu České hlavy spojenou s odměnou jeden milion korun ale za svou čtrnáctiletou existenci dosud nezískala žádná žena. Znamená to, že Česká hlava hájí zájmy pouze vědců, a ne vědkyň? NKC – ženy a věda apeluje na odpovědné instituce, aby při nominacích na posty a ocenění aktivně vyhledávaly a nominovaly vhodné vědkyně.

Praha, 23. června, 2015 – Nadační fond Česká hlava má v názvu heslo „Hájíme zájmy české vědy doma i v zahraničí“. Hlavní cenu České hlavy spojenou s odměnou jeden milion korun ale za svou čtrnáctiletou existenci dosud nezískala žádná žena. Znamená to, že Česká hlava hájí zájmy pouze vědců, a ne vědkyň?

„Je zcela nepochybné, že vědci, kteří ceny získali, si ji zaslouží. Pokud jsou ale nejprestižnější národní ceny udělovány pouze mužům, vytváří to vzorec, který o něčem vypovídá. Tato situace vysílá jasný signál - ženy nemají v excelentní vědě místo. Nedomnívám se, že by to odráželo kvalitu výzkumu, který vědkyně v ČR provádějí. Ze zahraničí navíc víme, že tam, kde si nereálnost takové situace uvědomili a aktivně hledali řešení, situace se změnila,“ říká Marcela Linková, vedoucí organizace NKC – ženy a věda, která dlouhodobě apeluje na odpovědné instituce, aby při nominacích na posty a ocenění aktivně vyhledávaly a nominovaly vhodné vědkyně.

Podobná situace se má s Akademickou prémií udělovanou Akademií věd ČR. Tu letos opět obdrželi muži. Od roku 2007,  od kdy se prémie ve výši 30 milionů korun uděluje, ji získalo 18 vědců a  zatím žádná vědkyně. Díky těmto prémiím mohou ocenění vědci čerpat zhruba 5 milion korun ročně po dobu 6 let.

NKC – ženy a věda věří, že i mezi vědkyněmi se najdou nositelky výzkumu na špičkové mezinárodní úrovni, jejichž práce si zaslouží finanční i morální podporu ze stran institucí udělující ocenění spojená s peněžní podporou. V české vědě působí bezmála 14,5 tisíc vědkyň. Je vůbec možné, že žádná z nich zatím nevykázala výsledky srovnatelné se svými kolegy, jímž cena byla udělena?

V případě jakýchkoli dotazů prosíme kontaktujte Naďu Strakovou, 731 450 719, nadezda.strakova@soc.cas.cz

Více o NKC – ženy a věda na www.zenyaveda.cz

 

Prohlášení ke stažení: http://www.zenyaveda.cz/files/tiskove-prohlaseni-ceska-hlava-jen-muzum-final.pdf

Připojené soubory