Z médií
Vydáno: 21. 11. 2018

Křížková: "Obory, kde převažují početně muži, se vyznačují větší genderovou nerovností v odměňování, ale neplatí to opačně o feminizovaných oborech"

V dnešním článku na iDnes.cz citují socioložku Alenu Křížkovou, vedoucí našeho výzkumného oddělení Gender & sociologie. Genderové nerovnosti v příjmech jsou také tématem chystané knihy kolektivu autorek vedených právě Křížkovou.

Nerovnost v příjmech mezi kolegy vyvolává v lidech pocit znevýhodnění. České ženy přitom vydělávají průměrně o 22 procent méně než muži, což zároveň zatěžuje rodinné rozpočty, ukazuje výzkum v rámci projektu Jak na rovnost v odměňování….aneb Pozor na nezamýšlené důsledky!. 

Nejvíce nerovností panuje mezi pracujícími se základním vzděláním či po vyučení a také v regionech s vysokou nezaměstnaností. „Obecným pravidlem je, že obory, kde převažují početně muži, se vyznačují větší genderovou nerovností v odměňování. Ale neplatí to opačně o feminizovaných oborech, protože tam zase muži převažují v řídicích pozicích a jejich mzdy jsou vyšší i v důsledku této segregace,“ zmiňuje například Křížková.

Více ve článku: finance.idnes.cz/plat-mzda-rozdily-v-cr-muzi-zeny-profese-ffc-/podnikani.aspx?c=A181108_438134_podnikani_sov

Tématu příjmových nerovností bylo věnováno například setkání klíčových aktérů a aktérek z oblasti pracovního trhu, veřejné správy, vědecko-výzkumných institucí a neziskové sféry Ženy a muži 50+ a prodlužující se pracovní život, které náš ústav pořádal na začátku října ve formě kulatého stolu. Setkání se zúčastnila i ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.