Z médií
Vydáno: 6. 6. 2017

Lyons: Když porovnáte charakteristické rysy více zemí, zjistíte, že si jsou velmi podobné.

Nejen v pití piva jsou Češi přeborníky. Na špičce jsou také v třídění odpadu, chování psů či v kouření marihuany. Národních specifik máme více a rádi je hýčkáme. V čem dalším jsme světově známí? A existuje vůbec typicky česká povaha?

Rádi se chlubíme výjimečným pivem. A jeho hojnou spotřebou. Pověstné je ve světě také tuzemské hudební nadání nebo kutilství. Ještě před pár lety býval zvučným pojmem český hokej, jeho renomé je už ale spíše u ledu. „Každá země má svůj typický obraz a její obyvatelé jsou přesvědčeni o určité vlastní výjimečnosti. Když ale porovnáte charakteristické rysy více zemí, zjistíte, že si jsou velmi podobné,“ říká irský sociolog Pat Lyons ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR, spoluautor knihy 47 odstínů české společnosti.

Věcí či charakterových rysů, které s oblibou považujeme za typicky české, je přesto spousta. Neradi se jich vzdáváme, přestože mnohdy nejsou zrovna lichotivé. „Národní stereotypy jsou ale důležité, často jimi totiž vysvětlujeme a ospravedlňujeme vlastní neúspěchy,“ vysvětluje Lyons. Jak se proměňují a jak aktuálně vypadají domnívaná česká „NEJ“?

Více v článku časopisu Týden z 5. 6.2017 

Připojené obrázky