Ostatní
Vydáno: 1. 2. 2018

Oslavte s námi 3. Mezinárodní den žen a dívek ve vědě

Mezinárodní den žen a dívek ve vědě je zase tady!

Loni jsme vzpomínaly na (naše oblíbené) vědkyně, vysokoškolské pedagožky a myslitelky, na ženy, které nás inspirovaly. Letos nás budou zajímat vynálezy a inovace.

Představíme vám vynálezy a inovace, jejichž autorkami jsou ženy. Od vás uvítáme nápady na to, jaké vynálezy a inovace v dějinách zásadně přispěly ke zlepšení života žen nebo jaké zlepšováky by ženám prospěly a zatím chybí.

Jak na to?

Mezi 1. a 11. únorem natočte krátké video a nasdílejte jej nebo napište post na facebookovou stránku Inovace pro ženy. Odpovězte na otázku jaký vynález či inovaci považujete za významný pro život žen a proč.

Tady je inspirace:

  • Významným vynálezem minulosti byly pračka, sporák a další technologie pomáhající v péči o domácnost, ale také například vznik školek…

A co by pomohlo?

  • Lepší urbanistická řešení veřejného prostoru, která berou v potaz bezpečnost a pocit bezpečí.
  • Inovace ve vyšetření prsu (lepší a méně bolestivé než je např. mamograf).
  • Nastavení klimatizace, které bere v potaz termoregulaci žen.

Připravily jsme pro vás ukázkové video.

Návrhy na sociální i technické inovace vítány. Použijte hashtag #inovaceprozeny #gendervinovacich a oslavte s námi 3. Mezinárodní den žen a dívek ve vědě!

Mezinárodní den žen a dívek ve vědě ustavilo Valné shromáždění OSN na sklonku roku 2015. Cílem tohoto dne je posílit zájem dívek o vědu, zvýšit zastoupení žen ve výzkumu a podpořit jejich profesní rozvoj. 11. únor má každý rok také připomínat zásadní přínos vědkyň pro rozšiřování našich znalostí a vědění. Kampaň pořádá NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR se záštitou Informačního centra OSN v Praze.

Více informací o genderových inovacích najdete například v dokumentu Technologické agentury ČR Genderová dimenze v obsahu výzkumu a inovací v pěti příkladech nebo na portálu Stanfodovy univerzity Gendered Innovations.

Tisková zpráva ke stažení zde (doc)