Tiskové zprávy
Vydáno: 17. 4. 2014

Už víte, koho volit do EU?

Sociologický ústav AV ČR, v.v.i., Vás srdečně zve na veřejnou tiskovou konferenci ke spuštění volební kalkulačky EUVOX 2014, která se uskuteční v pátek 25. 4. 2014 v 9:30 v Evropském domě, Jungmannova 24, Praha 1. EUVOX 2014 je celoevropská volební kalkulačka, vícejazyčná on-line aplikace, která poradí ohledně toho, jak hlasovat /Voting Advice Application (VAA)/ v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu, které se uskuteční mezi 22. a 25. květnem 2014.

Kdo to dělá?

Aplikace EUVOX 2014 byla vytvořena ve spolupráci dvou zkušených organizací, které tyto aplikace vyvíjejí: Kieskompas a Preference Matcher. EUVOX 2014 je financována prestižními institucemi Open Society Foundation - Iniciativa pro Evropu (Soros Foundation) a generálním ředitelstvím pro komunikaci Evropského Parlamentu. EUVOX 2014 navazuje na volební kalkulačku EU profiler, která radila voličům, jak hlasovat, při volbách do EP v roce 2009. V neposlední řadě se na volební kalkulačce podíleli odborníci ze všech 28 členských států EU. Kalkulačka EUVOX 2014 bude k dispozici ve všech jazycích Evropské unie od 24. 4. 2014. Odborným garantem za vývoj kalkulačky za Českou republiku je politolog Lukáš Linek ze Sociologického ústavu AV ČR, v.v.i.

 

Jak to funguje?

EUVOX 2014 je nezávislá a uživatelsky jednoduchá webová aplikace, která umožňuje voličům, aby na základě svých politických názorů na klíčové volební otázky dostali odpověď, ke které politické straně se nejvíce přibližují. Uživatel kalkulačky vyjádří svůj souhlas či nesouhlas s 30 tvrzeními a na základě výpočtů se mu ukáže vzdálenost k jednotlivým stranám a jeho pozice v politickém spektru. Politické strany jsou umisťovány do grafu na základě analýzy programů stran či jiných veřejných programových prohlášení. Tuto analýzu provádí akademičtí pracovníci a experti v oboru. Za Českou republiku analýzy provádí Lukáš Linek ze Sociologického ústavu AV ČR, v.v.i., a Otto Eibl z katedry politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy Univerzity v Brně. Uživatelé se také mohou podívat na informace, které jsou k dispozici ke každé politické straně a srovnat své a jejich postoje.

 

A k čemu nám budou výsledky?

EUVOX volební kalkulačka pomáhá svým uživatelům provádět informovaná volební rozhodnutí. Kalkulačka nejenže ukáže procentní shodu mezi uživatelem a jednotlivými stranami na důležitých politických tématech, ale poskytne i řadu dalších důležitých informací, jako například postoje jednotlivých stran k vybraným otázkám či postavení uživatele v politickém prostoru.
EUVOX kalkulačka může být zároveň využita pro akademické výzkumy a pro informativní výstupy o politických preferencích již v průběhu volební kampaně. Pomocí volební kalkulačky EUVOX je možné například zjistit, zda se voliči rozhodují spíše podle vnímání představitelů stran a jejich kompetence, nebo na základě jednotlivých témat, jaké programové pozice preferují voliči z rozdílných pozic politického spektra spekter či voliči jednotlivých stran.

 

Na konferenci vystoupí:

Jiří Kubíček, vedoucí Informační kanceláře Evropského parlamentu v ČR (Úvodní řeč na téma Evropský parlament a volby do Evropského parlamentu)

Lukáš Linek, politolog, Sociologický ústav AV ČR, v.v.i. (O principech kalkulačky)

Michaela Vojtková, socioložka, Sociologický ústav AV ČR, v.v.i. (Představení projektu)

Sledujte speciální českou facebookovou stránku projektu: https://www.facebook.com/euvox2014.cz nebo twitterovou stránku https://twitter.com/EUVOX2014CZ.

Prosím, neváhejte nás kontaktovat, pokud budete potřebovat další informace:

Mgr. Michaela Vojtková, vedoucí Tiskového a edičního oddělení
Sociologický ústav AV ČR, v.v.i
Jilská 1, 110 00, Praha 1, Česká republika, tel.: +420 777 068 338
e-mail: michaela.vojtkova@soc.cas.cz

FB událost:
https://www.facebook.com/events/1389943981287102/?context=create&source=49

Tisková konference proběhne zde:
Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1
http://ec.europa.eu/ceskarepublika/index_cs.htm

Související publikace: 
2007
Linek, Lukáš, Jan Outlý, Gábor Tóka, Agnes Batory (eds.)
2007
Lebeda, Tomáš, Lukáš Linek, Pat Lyons, Klára Vlachová et al.