Media
Published: 5. 11. 2013

Financování stran hlídá nový web. Prozradí dárce i nepřesnosti v účtech.

Projekt PolitickeFinance.cz v úterý spustil Sociologický ústav Akademie věd ČR. Internetový portál nabízí přehledný přístup k veřejným údajům o celkovém hospodaření stran a o darech politickým stranám včetně vazby mezi dary a veřejnými zakázkami.

České noviny.cz, 5.11.13, Vazbu mezi zakázkami a dary stranám pomůže odhalit nový web.

Praha - Snadný přístup k údajům o hospodaření stran včetně vazby mezi dary, které strany dostaly od firem, a veřejnými zakázkami najdou lidé ode dneška na novém serveru www.politickefinance.cz. Vznikl v rámci projektu Sociologického ústavu Akademie věd. Hlavním důvodem bylo podle tvůrců to, že stranické finance nepodléhají prakticky žádné kontrole. Údaje podle vedoucího projektu Michaela Smithe vycházejí z výročních finančních zpráv stran, které jsou dostupné vesměs jen v papírové podobě v parlamentní knihovně.

http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/vazbu-mezi-zakazkami-a-dary-stranam-pom...

 

ČT 24, 5.11.13, V rozpočtu ODS levituje 54 milionů. I to odhaluje web o stranických kasách.

Praha – Sociologický ústav Akademie věd dnes ráno zahájil provoz webu Politické finance, který dává zájemcům nahlédnout do toku peněz v sekretariátech jednotlivých politických stran. Na webu je k dispozici přehled partajních příjmů a výdajů, seznam dárců i stranické výroční zprávy. Zveřejněná čísla také odhalují nejasnosti ve financování politických subjektů – například u občanské demokracie se deklarované příjmy za loňský rok rozcházejí o 54 milionů korun.

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/249090-v-rozpoctu-ods-levituje-5...

 

idnes.cz, 5.11.13, Financování stran hlídá nový web. Prozradí dárce i nepřesnosti v účtech.

... Projekt PolitickeFinance.cz v úterý spustil Sociologický ústav Akademie věd ČR. Internetový portál nabízí přehledný přístup k veřejným údajům o celkovém hospodaření stran a o darech politickým stranám včetně vazby mezi dary a veřejnými zakázkami.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/financovani-poiltickych-stran-hlida-web-politicke...

 

týden.cz, 5.11.13, "Přiklepněte mi zakázku, pošlu straně dar." Nekalosti odhalí nový web.

Snadný přístup k údajům o hospodaření stran včetně vazby mezi dary, které strany dostaly od firem, a veřejnými zakázkami najdou lidé na novém serveru

www.politickefinance.cz. Vznikl v rámci projektu Sociologického ústavu Akademie věd. Hlavním důvodem bylo podle tvůrců to, že stranické finance nepodléhají prakticky žádné kontrole.

http://www.tyden.cz/rubriky/byznys/cesko/priklepnete-mi-zakazku-poslu-st...

 

novinky.cz, 5.11.13, Web ukáže provázanost darů stranám s veřejnými zakázkami.

Sociologický ústav Akademie věd spustil webové stránky, na nichž lze dohledat informace o hospodaření politických stran včetně darů, které partaje dostaly od jednotlivců i firem. Údaje autoři čerpali z výročních zpráv, které jsou běžně dostupné v papírové podobě v parlamentní knihovně.

http://www.novinky.cz/domaci/318259-web-ukaze-provazanost-daru-stranam-s...

 

ihned.cz, 5.11.13, Vědci zprůhlednili financování politických stran v Česku. Dali na web i sponzory.

Zatímco politici už léta mluví, že je nutné financování stran zprůhlednit, vědci ze Sociologického ústavu AV ČR vytvořili portál, na kterém jsou informace o příjmech i výdajích dvanácti partají. Dary od firem jsou navíc propojeny s databází veřejných zakázek.

http://zpravy.ihned.cz/cesko/c1-61155360-financovani-politickych-stran?u...

 

deník.cz, 5.11.13, Vazbu mezi zakázkami a dary stranám pomůže odhalit nový web.

Praha - Snadný přístup k údajům o hospodaření stran včetně vazby mezi dary, které strany dostaly od firem, a veřejnými zakázkami najdou lidé ode dneška na novém serveru www.politickefinance.cz. Vznikl v rámci projektu Sociologického ústavu Akademie věd. Hlavním důvodem bylo podle tvůrců to, že stranické finance nepodléhají prakticky žádné kontrole.

http://www.denik.cz/z_domova/vazbu-mezi-zakazkami-a-dary-stranam-pomuze-...