Media
Published: 24. 9. 2018

Kostelecký: "Nárůst počtu svateb je návratem do normální situace"

Loni se v České republice odehrálo 52 567 svateb, což je podle ČSÚ nejvíce za posledních deset let. Podle Tomáše Kosteleckého, ředitele Sociologického ústavu AV ČR, je to však stále velmi malý počet nových manželství.

V dlouhodobém pohledu je to stále velice nízký počet sňatků. Díval jsem se na čísla od vzniku naší republiky a nižší počet sňatků než v tom uplynulém desetiletí byl jenom za první světové války, kdy byly úplně extrémní případy, protože se lidé děsili války a hodně lidí bylo navíc na frontě,“ uvedl Kostelecký pro Blesk.cz.

Nárůst není podle něj nijak dramatický, spíše jde o návrat do normální situace poté, co byl velmi nízký počet sňatků v uplynulém desetiletí. Důvodů, proč nyní dochází k nárůstu, může být několik: „Část důvodů může být skryta v tom, že se posunuje uzavírání sňatků do vyššího věku, a to třeba až do 40 let. Dalším důvodem může být to, že obecně platí, že menší procento nesezdaných párů je mezi vzdělanějšími lidmi, když spolu žijí, tak se častěji vezmou. Takže zvyšující se počet vysokoškoláků může být tím důvodem, proč se to začíná zvyšovat,“ doplňuje Kostelecký. Zároveň je třeba brát v potaz, že svatby jako takové mohou jednoduše přicházet do módy. Nejedná se tak o náboženský důvod, jako tomu bylo v minulosti, spíše je to "cool".

Kostelecký také poukazuje na to, že počet svateb výrazně poklesl po roce 1989, kdy se také zmenšil počet nově narozených dětí. Jedním z vysvětlení může být, že lidé měli náhle větší možnosti, mohli cestovat, nebo pracovat na kariéře. Zároveň však došlo ke zvýšení nejistoty, kterou přinesla složitější doba: "Než člověk shromáždí peníze, vezme si hypotéku a tak dále. Lidé to tedy nechtěli dělat, dokud nevěděli, jak to s jejich životem a ekonomickým zabezpečením bude,“ uvádí Kostelecký.

Průměrný věk novomanželů je nyní 32,2 roku u mužů a 29,8 u žen. Nejčastěji do manželství vstupují od června do září, loni se v tomto období vzalo 68 procent párů. Nejpopulárnějším dnem pro sňatek bývá sobota, roli pak hrají i atraktivní data.

Celý článek je online: www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/565597/loni-byl-rekordni-svatebni-rok-presto-se-cesi-do-chomoutu-moc-nezenou-kdo-do-toho-prastil.html

Zdroj ilustrace: pixabay.com