Press releases
Published: 1. 10. 2018

Nová kniha Od přírody podřadné zkoumá fenomén mezipohlavních rozdílů

Praha 1. října 2019 – Nakladatelství Academia ve spolupráci se Sociologickým ústavem AV ČR právě vydává knihu britské novinářky a populizátorky vědy Angely Saini Od přírody podřadné: Jak se věda mýlila v ženách (Inferior: How Science Got Women Wrong).

Angela Saini se v knize zabývá fenoménem výzkumů mezipohlavních rozdílů, který od dob Darwina patří mezi nejžhavější témata vědeckého zkoumání. Měl Charles Darwin pravdu, když považoval ženy za méně vyvinuté a intelektuálně podřadné? Liší se ženský mozek od mužského? Jsou muži od přírody promiskuitnější? Je pro kluky přirozenější hrát si s autíčky a pro holky s panenkami? Tyto otázky a mnoho dalších Saini zkoumá ze všech možných úhlů pohledů.

Když jsem se rozhodla napsat tuto knihu, chtěla jsem se dostat k jádru věci, jakkoli by má zjištění mohla být nepříjemná. Tam, kde fakta nebyla jasná, chtěla jsem zmapovat debaty kolem nich. Nechtěla jsem ukazovat, že je jedno pohlaví lepší a druhé horší. V žádném případě nepovažuji takové rozdělení za rozumně obhajitelné. Chtěla jsem jen lépe porozumět biologickému příběhu o sobě a o dalších ženách,“ píše v závěru knihy Angela Saini.

Pro mě osobně je kniha Angely Saini velice důležitá, protože nám poskytuje tolik potřebnou argumentační výbavu do diskuzi o rolích žen a mužů ve společnosti. Přístupným způsobem také ukazuje, že tento typ vědeckého bádání je bezpodmínečně nutný, pokud má byt věda skutečně vědecká,“ říká Marcela Linková, socioložka z NKC – gender a věda při SOÚ AV ČR a autorka předmluvy.

Kniha vyšla ve Velké Británii v roce 2017 a získala cenu Physics World Book of the Year 2017 a druhé místo v žebříčku Goodreads v kategorii věda a výzkum. Časopisy The Spectator, deník The Guardian a mnohé další ji zařadily mezi knihy roku.

Křest knihy se bude konat za přítomnosti Angely Saini 29. října v Galerii Louvre od 17,00, více informací zde nebo na Facebooku.

Rozhovor s Angelou Saini pro web Akademie věd ČR zde. V případě zájmu o recenzní výtisk, kontaktujte Naděždu Strakovou: nada.strakova@soc.cas.cz.

Související publikace: 

Attached files