Komentáře
Zapojte se do UniSAFE: Pro univerzity a výzkumné organizace bez genderově podmíněného násilí
Evropský výzkumný projekt UniSAFE, jehož se za ČR účastní Sociologický ústav AV ČR, hledá pro účely výzkumu genderově podmíněného násilí v akademickém prostředí zájemce z řad českých univerzitních a výzkumných organizací. Zúčastněné instituce budou ze zapojení těžit tím, že za nulových finančních nákladů získají detailní údaje o výskytu genderově podmíněného násilí na své instituci a vytvoří si účinné nástroje a…
Porod v České republice jako souboj – mezi potřebami žen a medicinskými postupy
Jsou potřeby a přání žen brány v potaz v momentu, když rodí? Co nám míra respektu rodícím ženám a jejich tělům říká o kvalitě zdravotní péče a stavu lidských práv v Česku? Na toto téma se zaměřila socioložka Lenka Formánková z oddělení Gender & sociologie Sociologického ústavu AV ČR spolu s badatelkou Evou Hejzlarovou z FSV UK.…
Jak může pandemie koronaviru ovlivnit chudobu v Česku? Simulace dopadů na míru příjmové chudoby
Světový institut pro výzkum v rozvojové ekonomii (UNU-WIDER) před několika týdny publikoval studii modelující dopady, jež bude mít ekonomický propad v důsledku globální pandemie na vývoj celosvětové chudoby. Výsledky výzkumu předpovídají veliký nárůst počtu chudých, celosvětově až o půl miliardy, což je zhruba 8 % lidské populace. Pokud by se očekávání naplnila, šlo by o první nárůst chudoby v globálním měřítku po třiceti letech…
Vnímání epidemie českou veřejností – skryté riziko
Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) se v uplynulých letech zabývalo opakovaně tématem celospolečenských hrozeb a bezpečnostních rizik pro Česko, a to v rámci kontinuálního výzkumného projektu „Naše společnost“ a aktivit v rámci Strategie AV21, konkrétně projektu „Globální konflikty a lokální souvislosti: kulturní a společenské výzvy“. Jak podle různých šetření česká veřejnost v uplynulých letech vnímala riziko epidemie…