Tiskové zprávy
Česká veřejnost k adaptaci krajiny na dopady klimatické změny
Letošní rekordně teplé léto a začátek září, následované katastrofálními povodněmi, naléhavě nastolují téma adaptace krajiny na projevy klimatické změny. Drtivá většina občanů České republiky si dle výzkumů veřejného mínění uvědomuje probíhající změnu klimatu. Navzdory tomu však téměř polovina respondentů našeho výzkumu spíše nebo vůbec nezaznamenala v uplynulém roce v okolí svého bydliště konkrétní projevy zm…
Vysokoškolské prostředí očima studentů a studentek: Výsledky mezioborového srovnání
V rámci projektu KULTIMED – Kultivace (prostředí, vztahů a podmínek) medicíny – proběhlo v únoru 2024 rozsáhlé dotazníkové šetření mezi studujícími na českých vysokých školách. Na realizaci projektu se podílí Sociologický ústav Akademie věd ČR ve spolupráci primárně s 1. a 2. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy. Na technickém zajištění sběru dat, šíření dotazníku a jeho propagaci spolupracoval GTS Alive, s.&…
Násilí je potřeba jasně pojmenovat: Násilí v blízkých vztazích v zrcadle kvalitativního a kvantitativního výzkumu
Hození tvrdého předmětu, facky a pohlavky, tahání za vlasy, popálení, dušení, škrcení či topení a mlácení hlavou o něco – to jsou projevy fyzického násilí, se kterými se podle reprezentativního výzkumu „Kvalita života a pocit bezpečí“ dospělá česká populace nejčastěji setká v rámci partnerských vztahů. Kvalitativní výzkum „Děti a násilí v blízkých vztazích“ pak podle výzkumnice Dany Moree ukazuje, že „násilí je před…
Nelegální platby za lepší zdravotní péči nebo úplatky trenérovi – unikátní výzkum odhalil korupci i z pohledu samotných aktérů
Ve sportu jsou poměrně běžné úplatky trenérovi od rodičů, VIP vstupenky na zápasy pro politiky nebo podplácení zápasů. Ve zdravotnictví zase pacienti často bokem zaplatí za lepší péči a dřívější termín operace, problémem jsou i pozvánky na exotické zájezdy pro lékaře. Formy korupce v šesti sektorech veřejného života v Česku zkoumali po tři roky v unikátním výzkumu odborníci ze Sociologického ústavu AV ČR ve spolupráci s Ministers…
Bezpečné prostředí jako základ úspěšné vědy. Startuje online kampaň NKC – gender a věda k Mezinárodnímu dni žen a dívek ve vědě
Již podeváté se výzkumné oddělení NKC – gender a věda připojí k oslavám Mezinárodního dne žen a dívek ve vědě (MDŽDV), který připadá na 11. února. Dvanáctidenní online kampaň se tentokrát zaměří na otázku bezpečného prostředí, a to jak na úrovni vzdělání, tak ve vědeckém prostředí. Jak ono bezpečné prostředí vypadá? A jak o něj pečovat?…
Sebezaměstnané osoby a mikropodnikající – jsou ohroženi prekaritou?
Nově publikovaná výzkumná zpráva shrnuje aktivity projektu zaměřeného na podnikání a prekaritu v ČR. V posledních třech letech se výzkumné týmy Sociologického ústavu AV ČR, v. v. i., a Vysoké školy ekonomické v Praze zaměřily jednak na výzkum prekarity v podnikání OSVČ a mikropodnikajících a dále pak na transfer výzkumných zjištění mezi klíčové orgány státní správy, které mají rozvoj a podporu podnikání ve své gesci. Výzkumné…
Český sociálněvědní datový archiv slaví čtvrt století služby českým sociálním vědám
Již dvacet pět let poskytuje Český sociálněvědní datový archiv (ČSDA) datové služby pro sociální vědy. V průběhu této doby se proměnil z malého oddělení Sociologického ústavu AV ČR v národního poskytovatele datových služeb, který je zapojen do mezinárodní spolupráce evropských datových archivů, koordinuje nejvýznamnější české i mezinárodní sociálněvědní výzkumné projekty a spolupodílí se na inovacích v oblasti českého i e…
Sociologický ústav AV ČR se stal spoluřešitelem prestižního projektu CoRe zaměřeného na posílení společenské odolnosti vůči krizím
Za hranice bezpečnosti: role konfliktu v posilování odolnosti (CoRe) je jedním z patnácti projektů, které uspěly v rámci výzvy Špičkový výzkum v Operačním programu Jan Amos Komenský zaměřené na podporu excelentního českého výzkumu. Za projektem stojí konsorcium deseti výzkumných institucí, jednou z nichž je i Sociologický ústav AV ČR. V reakci na válečnou situaci na Ukrajině, současnou klimatickou, energetickou nebo migrační krizi budou s…
Jak jsme vyšli z krizí posledních let? Odpověď hledá pokračování výzkumu českých domácností
Od 20. srpna 2023 do ledna 2024 se budou vybrané domácnosti po celé České republice účastnit již šestého ročníku Českého panelového šetření domácností (CHPS), které nese podtitul Proměny české společnosti. Výzkum, který proběhl poprvé v roce 2015, dlouhodobě sleduje vývoj a změny životních podmínek a postojů českých domácností. Současný ročník bude kromě jiného zjišťovat, jak se na hospodaření, zdraví i názorech českých do…
Kvalita spánku úzce souvisí s kvalitou života
Na rozdíl od délky spánku a „sociálního jetlagu“ souvisí kvalita spánku s kvalitou života jednotlivců, tvrdí nová studie sociologů Michaely Kudrnáčové a Aleše Kudrnáče ze Sociologického ústavu AV ČR. Ti ve svém výzkumu, realizovaném v rámci společné aktivity s Fakultou sociálních věd Univerzity Karlovy, zkoumali, jak spánek souvisí s kvalitou života. Za využití dat od více jak 5 tisíc respondentů a respondentek srovnávali, jak se poc…
Sociologický ústav AV ČR se podílí na výzkumu finančního zdraví obyvatel
Ekonomky Kamila Fialová a Martina Mysíková ze Sociologického ústavu AV ČR se v letošním roce zapojily do výzkumu finančního zdraví obyvatel Česka. Index finančního zdraví je společným projektem České spořitelny, Sociologického ústavu AV ČR a datového portálu Evropa v datech. Jeho cílem je průběžně analyzovat a dlouhodobě měřit finanční zdraví obyvatel Česka v šesti oblastech: 1) Finanční rezerva, 2) Spoření na stáří, 3) Zadlužen…
Mediální diskurz o Green Dealu z hlediska energetiky
Green Deal, iniciativa Evropské komise zaměřená na ochranu klimatu a snížení emisí skleníkových plynů, vyvolal v české veřejné debatě kontroverze. Analýza mediálního diskurzu o Green Dealu z hlediska energetiky ukazuje, že Zelená dohoda je vnímána převážně negativně. V médiích byla označována odsuzujícími výroky a negativními charakteristikami zejména předními českými politiky. Vstřícnější pohled na ni mají české firmy, obce a …
Nerovnosti mezi muži a ženami v odměňování za stejnou práci: srovnávací studie v 15 zemích hledá příčiny a řešení
Nová studie publikovaná v časopise Nature Human Behaviour využívá unikátní data, která propojují zaměstnané s jejich pracovišti v 15 zemích, a zjišťuje, do jaké míry jsou rozdíly v odměňování žen a mužů způsobeny tím, že muži a ženy pracují v jiných zaměstnáních a na jiných pracovištích a do jaké míry jsou ženy a muži odměňováni rozdílně za stejnou práci. Na výzkumu se také podílela socioložka Alena Křížková ze Sociolog…
Jak se žije v chytrých domácnostech? Debata ukáže, jak technologie ovlivňují domácí práce, zábavu i mezilidské vztahy
V rámci Týdne inovací připravilo Národní kontaktní centrum – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR diskuzi s názvem Jak se žije v chytrých domácnostech? Vliv technologií nejen na genderové dělení rolí. Ta proběhne 18. 10. od 18 hodin v Kampusu Hybernská a sledovat ji bude možné také online. Debata přiblíží nové výzvy, které přináší technologie v domácnosti nejen na poli technologickém, ale i společenském a kulturním.…
Jak na bezpečnější univerzity? Na ministerstvu školství proběhla diskuze o sexuálním obtěžování na vysokých školách
Dne 4. října 2022 uspořádalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy spolu s Národním kontaktním centrem — gender a věda Sociologického ústavu AV ČR setkání ombudsosob a dalších lidí, kteří mají na českých vysokých školách na starosti problematiku sexuálního obtěžování a genderově podmíněného násilí. Z diskuze vyplynulo, že je především potřeba nastavit vhodné podmínky pro to, aby mohl na univerzitách vzniknout skuteč…
Plány genderové rovnosti jsou příležitostí pro vědu a výzkum. Jak na ně, ukáže konference o genderu a vědě
14. června se v sídle Akademie věd ČR uskuteční již sedmá konference o genderu a vědě, kterou organizuje Národní kontaktní centrum - gender a věda Sociologického ústavu AV ČR. Letošní ročník nese titul Plány genderové rovnosti: cesta ke změně. Tyto plány jsou od letošního roku podmínkou účasti v novém rámcovém programu EU na podporu výzkumu Horizont Evropa. Požadovat je začínají i poskytovatelé podpory v ČR. Plány by měly do vědy p…
NKC – gender a věda zahajuje v Praze nový evropský projekt. Jeho cílem je posílení genderové rovnosti v Evropském výzkumném prostoru
Ve dnech 8. – 10. června 2022 se v Praze uskuteční zahajovací setkání projektu Horizontu Evropa GENDERACTIONplus, který koordinuje NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR. Cílem konsorcia složeného z 26 národních úřadů, grantových agentur a výzkumných organizací z celkem 21 evropských zemích, je prohloubit evropskou spolupráci a přispět k větší koordinaci v oblasti genderové rovnosti ve výzkumu.…
V Praze proběhlo setkání projektu RESISTIRÉ. Experti a expertky řešili, jak čelit negativním dopadům pandemie na genderovou rovnost
Ve dnech 19. a 20. května hostilo Národní kontaktní centrum-gender a věda Sociologického ústavu AV ČR setkání mezinárodního projektu RESISTIRÉ, jehož je partnerskou organizací. Projekt zkoumá dopady politik a opatření na boj s pandemií COVID-19 na existující genderové nerovnosti. Cílem pražského setkání bylo navrhnout pro tvůrce politik, zaměstnavatele a také pro občanskou společnost sérii doporučení, která by mohla pomoci zmírnit společe…
Zahrádkářské osady aneb proč neztrácet půdu pod nohama
Málokterá činnost je v Česku tak oblíbená jako zahrádkaření. Z dlouhodobých výzkumů víme, že čtyři z deseti českých domácností si pěstují na zahrádkách ovoce či zeleninu a tato aktivita má důležité sociální, environmentální, ale i lokálně politické souvislosti. Specifickou podobou zahrádkaření jsou městské zahrádkářské osady, kterým je věnována nová kniha vycházející pod hlavičkou Ústavu geoniky AV ČR.…
Jedna velikost všem opravdu nestačí. I ve vědě a výzkumu je třeba pracovat s rozdílností lidí a jejich potřeb
Národní kontaktní centrum – gender a věda (NKC), oddělení Sociologického ústavu Akademie věd ČR zahajuje dnes kampaň nazvanou „Jedna velikost nestačí.“ NKC se tak zapojuje do celosvětových oslav mezinárodního dne žen, které mají letos téma Break The Bias. Kampaň NKC má za cíl ukázat veřejnosti, že navzdory předpokladům nejsou výsledky vědy a výzkumu vždy stejně přínosné pro všechny. Vědecké výstupy vznikající pro „univerzál…