Nové publikace
Fialová: „Dlouhodobé rozšíření nízkých mezd může mít negativní dopady na jednotlivce i společnost“
Ekonomka Kamila Fialová je autorkou nové studie Evropské komise věnované tématu nízkých mezd v rámci středoevropských a východoevropských členských států Evropské unie. Dokument Low-wage employment in Central and Eastern European Member States vychází v rámci dlouhodobého projektu Social Situation Monitor, na kterém Sociologický ústav AV ČR spolupracuje.…
Češi jako zahrádkáři: cestou k lepší udržitelnosti i odpočinku
Vědci a vědkyně ze Sociologického ústavu AV ČR publikovali v uplynulých měsících několik článků v zahraničních vědeckých časopisech, jenž spojuje zájem o téma zahradničení a další jeho souvislosti. Každý z článků se zaobírá jiným okruhem spojeným se zahradničením a poskytuje jedinečný pohled na různé sféry této tématiky.…
Nová kniha Czech Social Attitudes in the European Context se zaměřuje na postoje Čechů v evropském srovnání
V nakladatelství Lexington Books (Rowman & Littlefield) právě vychází nová publikace Czech Social Attitudes in the European Context: In the Heart of Europe. Kniha založená na analýzách dat z projektu European Social Survey přináší nejnovější politické, sociální a obecné postoje Čechů v evropském srovnání.…
Je podnikání mužským světem? Nová studie se zaměřila na podnikání sebezaměstnaných žen a mikropodnikatelek
Trojice socioložek Hana Maříková, Markéta Švarcová a Alena Křížková se podílela na vypracování studie věnované tématu sebezaměstnaných žen a mikropodnikatelek v Česku. V té se zaměřily na zkušenost podnikatelek s digitálními technologiemi, na jejich kompetence v této oblasti i na využívání měkkých dovedností v podnikatelské činnosti. Pozornost věnovaly rovněž vnímání podnikání ženami včetně toho, jak jsou viděny coby podnikatel…
Systém pomoci obětem domácího násilí prostupují často projevy nevědění
V posledním vydání Sociologického časopisu / Czech Sociological Review vyšel článek výzkumnic Blanky Nyklové, Dany Moree a Vandy Maufras Černohorské Nevědění jako faktor v nepravidelné regulaci domácího násilí na ženách v zrcadle pandemie covidu-19. Jeho autorky se v něm věnují problémy s řešením domácího násilí v Česku, zejména v období covidové pandemie, a soustřeďují se na typy nevědění související s domácím násilím.…
Aktualizace Religionistické encyklopedie a ocenění za nejlepší učebnici roku
Spolu s rozsáhlým obsahem Sociologické encyklopedie nabízí web Sociologického ústavu AV ČR od roku 2020 také Religionistickou encyklopedii. Ta byla v nedávné době rozšířena o dva slovníky a další aktualizace jsou v plánu. Za pozornost ale také stojí také publikace Islámská čítanka: Studijní antologie islámského písemnictví, která získala od Univerzity Karlovy Cenu Jaroslava Jirsy.…
Jak souvisejí vnímání životní pohody a faktory spojené se zločinností?
Socioložka Eva Krulichová publikovala v časopise International Journal of Law, Crime and Justice článek „Changes in crime-related factors and subjective well-being over time and their mutual relationship“. Věnuje se v něm, jak název napovídá, proměnám vnímání životní pohody v souvislosti s faktory spojenými s kriminalitou.…
Lukáš Linek a Ivan Petrúšek nad novou knihou „Sociální stát, nerovnosti, politika“
Sociologické nakladatelství SLON začátkem října vydalo v koedici se Sociologickým ústavem AV ČR titul „Sociální stát, nerovnosti, politika. Postoje české veřejnosti k sociálnímu státu v letech 1996 až 2016“. S autory studie Lukášem Linkem a Ivanem Petrúškem se setkal vedoucí Tiskového a edičního oddělení Filip Lachmann a kladl jim otázky k jejich nové knize.…
Mezi sociální teorií a sociologií energetiky – rozhovor s Martinem Ďurďovičem nejen o jeho nové knize
Sociologické nakladatelství SLON vydalo v koedici se Sociologickým ústavem AV ČR titul „Vyprávění a rozhovor. Teorie sociální intersubjektivity“ Martina Ďurďoviče. Nad knihou, která je příspěvkem k obecné sociální teorii, se nyní s autorem sešel vedoucí Tiskového a edičního oddělení Filip Lachmann a kladl mu otázky.…
Vychází nová kniha Genderové nerovnosti v odměňování: problém nás všech!
Sociologický ústav AV ČR dnes vydává titul "Genderové nerovnosti v odměňování: problém nás všech" trojice autorek Alena Křížková, Romana Marková Volejníčková a Marta Vohlídalová. Jeho ústředním motivem je skutečnost, že rozdíl v průměrných mzdách žen a mužů v Česku je jedním z nejvyšších v Evropské unii a dlouhodobě se pohybuje kolem 22 %.…