Ostatní
Zpřístupněna Elektronická lexikální databáze indoíránských jazyků: persko-český modul
V těchto dnech byla spuštěna Elektronická lexikální databáze indoíránských jazyků: persko-český modul, která vznikla ve spolupráci Sociologického ústavu AV ČR, v. v. i., a Filozofické fakulty UK jako jeden z hlavních výstupů projektu programu ÉTA TAČR TL03000369. Databáze je dostupná od 27. června 2024 na webové stránce eldi.soc.cas.cz.…
Výzkum role náboženství při formování identit se zaměří na religiozitu migrantů
Program Identity ve světě válek a krizí, který je dlouhodobou součástí výzkumných aktivit známých jako Strategie AV21, reaguje na aktuální rozkolísání hodnotového i geopolitického uspořádání současného světa a zkoumá formování a vyjednávání identit v rámci států a mezi nimi. Zvláštní pozornost je přitom věnována regionům, jejichž vývoj má zásadní dopady na život v České republice a jejichž studium bylo v uplynulé době podce…
11. vlna ESS probíhá od února do května 2024
Výzkum realizuje Sociologický ústav AV ČR ve spolupráci s výzkumnou agenturou SC&C. Tazatelé SC&C budou kontaktovat více než 6300 domácností pečlivě vybraných metodou pravděpodobnostního výběru, který výzkumníkům pomůže zjistit reprezentativní názory Čechů a Češek. Domácnosti vybrané pro účast v aktuální vlně navštíví v uvedeném období tazatelé SC&C. Tazatelé představí výzkum vybrané domácnosti a zároveň podle předem daných…
V Praze proběhla konference Evropského konsorcia pro sociologický výzkum
Od pondělí 18. září do středy 20. září v Praze pořádal Sociologický ústav AV ČR ve spolupráci s Katedrou sociologie FF UK výroční konferenci Evropského konsorcia pro sociologický výzkum (European Consortium for Sociological Research, ECSR). Mezinárodní konference se zúčastnilo 300 účastníků z mnoha evropských zemích, své příspěvky přednesli na 52 odborných panelech. Prezentovány byly empiricky zaměřené studie z oblastí sociální stra…
Tazatelé výzkumu CHPS se činí v terénu, výzkumníci pracují na předchozích vlnách
Tři týdny po spuštění sběru dat v již šestém ročníku Českého panelového šetření domácností (CHPS – Proměny české společnosti) je dotazování v plném proudu. Tazatelé agentur STEM/MARK a MEDIAN vybaveni tablety kontaktují a navštěvují domácnosti po celém území Česka. Možná právě vy patříte k prvním stovkám domácností, které se už se svým tazatelem nebo tazatelkou setkaly a poskytly rozhovor.…
Centrum socio-ekonomického výzkumu dopadů environmentálních politik (SEEPIA) uspořádá přednášku o vlivu politik zaměřených na snížení emisí z dopravy
Projekt Centrum socio-ekonomického výzkumu dopadů environmentálních politik (SEEPIA), do kterého je od roku 2021 zapojený také Sociologický ústav AV ČR prostřednictvím aktivit svého Centra pro výzkum veřejného mínění, se věnuje socioekonomickým výzkumem v oblasti životního prostředí. Interdisciplinární výzkumné centrum, rozvíjející metody hodnocení dopadů politik a výzkum postojů a chování, vedle toho pořádá akce otevřené pro veře…
Krejčík: „Problémem číslo jedna je společenská adaptace na klimatickou krizi"
Jiří Krejčík, politolog, indolog a tajemník dlouholetého projektu Globální konflikty a lokální souvislosti se zabývá zkoumáním konzervativních tendencí a ideologií uvnitř indických ekologických hnutí a indického enviromentálního politického myšlení. V následujícím rozhovoru se zaměříme na zmíněný program, téma menšin ve společnosti či aspektů klimatické krize.…
Nešpor: „Skuteční ateisté se v Česku vyskytují jen v jednotkách procent“
Projekt 100 let Církve československé husitské: historicko-sociologická syntéza se pod vedením Zdeňka R. Nešpora věnuje sestavení kompletní monografie dějin Církve československé husitské. Zaměřuje se zejména na informace „zdola“, tedy zkušenost samotných členů církve v různých částech země. V následujícím rozhovoru se Nešpor vyjadřuje mimo jiné i k problematice současného křesťanství v Česku.…
Pospíšilová: „Zkušenost lidí s korupcí? Jako nejproblematičtější se jeví sektor sportu“
Jaroslava Pospíšilová je členkou týmu, který se již od minulého roku věnuje zkoumání korupce v Česku. Výzkumný projekt vzniká v úzké spolupráci s Ministerstvem spravedlnosti a jeho hlavním cílem je vytvoření strategie boje proti korupci. Výzkum probíhá formou rozhovorů s experty v dané oblasti, zároveň vznikl i dotazník rozesílaný lidem pohybujícím se v daném sektoru, kteří měli šanci se s korupcí setkat. Celý projekt vede Kristýna Ba…
Call for Papers – International Workshop: Parliaments in Pandemics
During the Covid-19 pandemic, democracy worldwide continued to deteriorate. As established and new democracies faced unprecedented challenges to public health and the economy, their democratic quality declined. While established democracies could largely prevent pandemic erosion of democratic quality, democracies in transitions could not. Pandemic is an opportunity for executive aggrandizement –strengthening governments, weakening parliaments, and testing the judiciary.…
Stážový program AV ČR cílí na vědce a vědkyně z Ukrajiny
Sociologický ústav AV ČR je zapojen do podpory poskytované ukrajinským výzkumným pracovníkům. To odpovídá vyhlášení programu AV ČR „Researchers at Risk Fellowship“, který je zacílený na podporu stáží zahraničních výzkumných pracovníků a studentů doktorských studijních programů vysokých škol z Ukrajiny. Akademie věd chce takto podpořit nejméně pět desítek ukrajinských vědců a vědkyň.…
S Marií Heřmanovou o genderových stereotypech na sociálních sítích, kauze Facebook Papers a digitální hygieně
Svět sociálních sítí nás do jisté míry obklopuje. Trávíme v něm podstatnou část každodenního života. Je nám prostorem pro sebevyjádření, inspiraci, seznamování se, čerpání informací o politice nebo také pro shlížení videí s roztomilými koťátky. Pro influencery hrají sociální sítě zcela jinou roli. Jsou platformou, která jim umožňuje dělat jejich práci. S antropoložkou Marií Heřmanovou jsme si povídaly o jejím probíhajícím v…
Začíná online výzkum Česká studie veřejného mínění
1. prosince začíná projekt, který si klade za cíl shromáždit názory a postoje lidí související se základními aspekty života v Česku a poskytnout výzkumníkům a výzkumnicím cenné poznatky o aktuálních společenských tématech. Výzkum probíhá v řadě evropských zemí, což následně umožní jedinečné mezinárodní srovnání. Tuzemský panel čítá kolem tisíce respondentů.…
Pozvánka na mezinárodní sympozium „Hranice, mobilita péče a translokální sociální reprodukce“
Zveme vás na mezinárodní sympozium „Hranice, mobilita péče a translokální sociální reprodukce“. Sympozium se uskuteční ve čtvrtek 2. prosince v hybridním formátu, který umožní také účast online. Prosíme, zaregistrujte se, abyste obdrželi odkaz před konáním sympozia. Sympozium proběhne v Akademickém konferenčním centru (Husova 4a, Praha 1).…
Město jako na místo sociálních či technologických inovací? Některé inovace ale pozornosti lehce unikají
Ačkoliv se inovace nejčastěji asociují s expertním věděním a formálními institucemi, jejich vznik může být také součástí každodenního života. Tak se na ně dívá Centrum pro studium sociální změny a materiálního prostředí (CESCAME) pod vedením Slavomíry Ferenčuhové, které vzniklo letos díky podpoře Akademie věd ČR v podobě Prémie Lumina quaeruntur. Centrum nyní spouští nový web na adrese cescame.soc.cas.cz.…