Zvolte jazyk

  • Úvod
  • Projekty
  • Vývoj sociální mobility v zemích Střední a Východní Evropy od 70. let 20. století do současnosti: princip dynamické rovnováhy?

Trvání projektu: 2021 - 2024

Kategorie: Projekty

Projekt vychází ze skutečnosti, že státy bývalého socialistického bloku nevytvořily specifické vzorce dosahování sociálního statusu, tj. sociální mobility. Dokonce ani po pádu socialismu se nedaří identifikovat totožný vzorec transformace sociální struktury. Cílem projektu je identifikovat a především vysvětlit relativně neměnné mechanismy sociální mobility v ČR, komparativně se zeměmi V4 a Rakouskem.

Konkrétně půjde o to ověřit 2 základní hypotézy: 1) hypotézu dynamické rovnováhy, kdy v ČR dlouhodobě nedochází ke vzniku svébytných vzorců sociální mobility 2) hypotézu konvergence zemí V4 (Visegrád countries, tj. České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska).

Úkolem řešitelského týmu bude zjistit, proč se navzdory proměnám režimu nic nezměnilo.

Stěžejním záměrem projektu je ověřit hypotézu dynamické rovnováhy, tj. vysvětlit relativně neměnné mechanismy sociální mobility v ČR, komparativně se zeměmi V4. Analýzy započaté v r. 2022 byly vedeny snahou popsat fungování jednotlivých dimenzí sociální struktury v zemích V4. Protože klíčovým momentem mezigenerační mobility po r. 1989 byla mobilita vzdělanostní, jednotliví členové řešitelského týmu se v 1. a 2. roce řešení zaměřili především na dimenzi vzdělání. Druhé ohnisko zájmu se týkalo samotného pojmu sociální třída, jak v konceptuálním smyslu (tj. má vůbec ještě kategorie třída vysvětlující hodnotu?), tak z hlediska metodologického (do jaké míry třídní zařazení určují objektivní a subjektivní indikátory) V neposlední řadě pak deskripce zemí V4 z hlediska jejich třídní struktury poukázala na vývoj třídního rozložení v zemích střední a východní Evropy a dále též na úlohu žen v třídním rozdělení společnosti. Historická linie výzkumu byla ve 2. roce řešení věnována kádrové a personální politice a rekonverzi socialistických elit. V současné době je dokončován  charakteristické a co je spojovalo s generací předtím.

Hlavní řešitel:

Členové řešitelského týmu:

Spoluřešitelé mimo ústav:

  • prof. PhDr. Tomáš Katrňák, Ph.D.
  • PhDr. Ing. Petr Soukup, Ph.D.

Témata:

Sociální nerovnosti

Zadavatel:

Grantová agentura ČR

Oddělení:

Sociální stratifikace

Související publikace:

Mezigenerační přenos kulturního kapitálu: sociální determinanty velikosti domácí knihovny

Mezigenerační přenos kulturního kapitálu: sociální determinanty velikosti domácí knihovny This study focused on the social determinants of the objectified…

Témata: gender, kultura, mezigeneracnivztahy, socialninerovnosti, vzdelani

Typ publikace: impaktovanyclanek

Oddělení: Sociální stratifikace

Číst dále …

Newsletter

Pokud máte zájem o newsletter s novinkami našeho ústavu, zanechte nám váš e-mail. Odesláním formuláře vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.