Zvolte jazyk

Michael Voříšek

Kniha se zabývá náhlým vzestupem marxistické sociologie v Československu 60. let 20. století a neméně náhlým koncem tohoto druhu sociologie po srpnové invazi roku 1968. Srovnává československý vývoj se situací v dalších zemích sovětského bloku v Evropě - především s Jugoslávií, Polskem, Rumunskem a Sovětským svazem - a v omezené míře i jinde v Evropě. V Československu se soustředí na věkovou kohortu marxistických socioložek a sociologů, kteří sociologii šedesátých let dominovali.

 

V 60. letech byli mezi čtyřicátým a padesátým rokem života a měli velmi blízko k reformnímu křídlu KSČ - právě oni tvořili "reformní generaci" československé sociologie. Kniha obsahuje kapitoly věnované řadě témat: vztahu k předchozí sociologické tradici střetu mezi sociologií a stalinismem po druhé světové válce ideologickým diskusím o vztahu mezi historickým materialismem a sociologií, které doprovázely ustavení marxistické sociologie jako autonomní vědecké disciplíny aplikovanému výzkumu jako vyjádření vztahu sociologie ke společnosti a poměru těch, kdo organizovali sociologii, k vedení komunistické strany.

 

 

Michael Voříšek: The Reform Generation: 1960s Czechoslovak sociology from a comparative perspective, ISBN: 978-80-7017-166-0. 366 stran, Nakladatelství Kalich, 2012

Cena 210,- Kč vč. DPH.

Kniha je k zakoupení zde:

http://www.ekalich.cz/produkt/701-The-Reform-Generation-1960s-Czechoslovak-sociology-from-a-comparative-perspective/index.htm

Fotogalerie

Newsletter

Pokud máte zájem o newsletter s novinkami našeho ústavu, zanechte nám váš e-mail. Odesláním formuláře vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

Bluesky

Nově nás naleznete také na Bluesky.