
V České republice k roku 2012 působilo 12 980 vědkyň. Zastoupení žen v nejvyšších rozhodovacích pozicích vědy je však velmi nízké. Na základě dat z roku 2010, uveřejněných ve studii Evropské komise She Figures, je Česká republika v tomto ohledu nejhorší z 28 sledovaných zemí.[1]
„Nejde o to, zpochybnit odbornost vědců, kteří v českých grémiích pracují. Jde o to, zpochybnit, že nemáme žádné vysoce erudované vědkyně, které mohou vedoucí posty zastávat stejně dobře. Mizivé zastoupení žen v grémiích a na rozhodovacích pozicích vysílá akademické obci i společnosti určitý signál, a je to signál špatný,“ konstatuje Marcela Linková, vedoucí NKC – ženy a věda.
V pětičlenném předsednictvu Grantové agentury ČR od jejího vzniku v roce 1993 dosud zasedala jen jediná žena, a to před 14 lety. Na problém mizivého zastoupení žen v rozhodovacích pozicích výzkumu a vývoje upozorňuje NKC – ženy a věda odpovědné instituce od roku 2001. Teprve letošní „Výzva k podání návrhu na člena předsednictva Grantové agentury České republiky“,[2] vyhlášená 18. července 2014 místopředsedou vlády pro vědu, výzkum a inovace a předsedou Rady pro výzkum, vývoj a inovace Pavlem Bělobrádkem, doporučuje navrhovatelům při nominacích zohlednit genderové hledisko. NKC – ženy a věda tuto iniciativu vítá a vyzývá odpovědné instituce, aby zvážily nominace schopných a kvalifikovaných badatelek, a napomohly tak ke zmírnění dlouhodobě nepříznivé situace.
Mgr. Marcela Linková
vedoucí NKC – ženy a věda
Sociologický ústav AV ČR, v.v.i.
tel: 604 239 802
[1] http://ec.europa.eu/research/science-society/document_library/pdf_06/she-figures-2012_en.pdf.
[2] http://www.vyzkum.cz/FrontClanek.aspx?idsekce=722943.