Zvolte jazyk

  • Úvod
  • Aktuality
  • Z médií
  • Bašná: Etické kodexy, přístupy k datům a jejich analýzy jako cesta ke snížení korupce
Socioložka Kristýna Bašná poskytla

Podle Bašné problematika korupce není jednoznačná, jak by se mohlo zdát na první pohled, proto je třeba ji nejprve vymezit: „Každá definice je trošku jiná, jinak široká a není žádná, na které bychom se shodli úplně všichni. Nejjednodušší zní, že korupce je zneužití svého postavení pro vlastní prospěch. A tuto definici jsme používali i v našem projektu,“ vysvětluje Bašná. V jejím výzkumu potom užší vymezení korupce určovali sami jeho účastníci. „Zjistili jsme, že definice korupce se liší nejen napříč sektory, což je očekávatelné, ale i v rámci sektorů napříč respondenty,“ upozorňuje socioložka. Naštěstí však došlo ke shodě, že korupce nemá jen podobu „obálky s penězi“.

Za zmínku stojí i rozdíly mezi evropskými zeměmi, které jsou poměrně markantní. „Češi chápou obálku jako korupční jednání a k tomu tolerantní nejsou. Ale když se dřívější výzkumy ptaly buď na protislužbu, nebo na dary, měkčí formy korupce, tak tam jsme tolerantní skoro nejvíce z celé Evropy,“ podotýká vědkyně.

Korupce a sport

Výzkumný tým si vybral šest oblastí, ve kterých problematiku korupce zkoumal: veřejné zakázky, školství, zdravotnictví, stavební řízení, exekuce a sport. Právě analýza sportovního prostředí přinesla mnoho neočekávaných výsledků. „Korupce je v něm opravdu rozšířena. A to jak ta velká – zneužívání dotací, tak i malá – vztah (uplácení) mezi rodiči sportovců a trenéry,“ upřesňuje Bašná. Přesně tyto dvě podoby korupce z výzkumu vyplynuly jako nejčastější. Například vesnické fotbalové zápasy jsou uplácením trenérů doslova přesycené.

„Je to i jedna z forem korupce, která se spíš vnímá jako úzus nebo zvyk: rozhodčímu se dá divočák nebo se mu koupí káva, aby zápas pískal v něčí prospěch nebo neprospěch. Zajímavá je i sportovní turistika, kdy se dávají zadarmo VIP lístky na zápasy politickým pohlavárům,“ popisuje expertka. 

Co dál s korupcí?

Má situace nějaké řešení? Podle výzkumnice částečně ano. Díky ministerstvu spravedlnosti, jež se podílelo na výzkumu jednak pomocí vymezení sektorů a dále na základě výsledků studie pak navrhlo procesy, jak korupci snížit.

Kloudnými východisky by podle Bašné mohly být například etické kodexy v institucích, přístupy k datům a jejich analýzy, digitalizace sektorů, centralizovaná pracoviště, která poskytují veřejné zakázky, transparentnost a pomoc při jejich podávání.

Více o tom, jaká jsou specifika korupce ve školství nebo zdravotnictví, jak se liší vnímání korupce na základě sociálního statusu nebo zda ochrání whistleblowery před možnými odvetnými útoky nový zákon o ochraně oznamovatelů, si můžete poslechnout v záznamu pořadu Leonardo Plus. Závěry výzkumu Kristýny Bašné doplňuje i pohled právníka Petra Leyera z České pobočky Transparency International. Moderuje Daniela Vrbová.

Vědci / vědkyně

Kristýna Bašná, MSc., Ph.D.

Kristýna Bašná, MSc., Ph.D.

Oddělení: Hodnoty a politika

Zobrazit profil

Související publikace

Korupce ve vybraných sektorech v české republice a možnosti jejího snížení

Korupce ve vybraných sektorech v české republice a možnosti jejího snížení

2023, Bašná, Kristýna, Radim Bureš, Dalibor Fadrný, Jaroslava Pospíšilová

Zobrazit publikaci

V rámci projektu

Newsletter

Pokud máte zájem o newsletter s novinkami našeho ústavu, zanechte nám váš e-mail. Odesláním formuláře vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

Bluesky

Nově nás naleznete také na Bluesky.