
"Je důležité se zaměřovat na to, proč nemáme ženy ve vědě, protože je důležité mít ženy ve vědě. Proč? Ve chvíli, kdy je tam nemáme – a máme jich tam pouze 27 % –, tak přicházíme o perspektivu poloviny české společnosti," zdůrazňuje Cidlinská. Je tedy třeba se ptát, jaké podmínky vytváříme českým vědcům a vědkyním pro to, aby mohli rozvíjet své nadání a schopnosti.
Velký zlom ve vědeckých kariérách přichází například v momentě, kdy se ženy rozhodnout mít děti. Vědecký provoz totiž v současnosti není uzpůsoben tomu, aby bylo možné snadno skloubit vědeckou práci s rodinou. Dotazníkové šetření, které provedlo NKC – gender a věda, ukázalo, že ženy jsou zpravidla zaměstnávány na méně výhodné a kratší smlouvy než muži, návrat do práce je pro ně tedy zpravidla obtížnější. "Kvalitativní perspektiva nám potom ukazuje, že tato věc je pro mnohé vedoucí pracovníky a pro ty, kteří vytvářejí pravidla kariérních řádů a grantových soutěží, neviditelná, takže pravidla jsou nastavena tak, že jsou nepřímo diskriminační pro pečující rodiče, což jsou v naší společnosti většinou ženy," říká Cidlinská.
Mezi lidmi pracujícími ve výzkumných institucích přitom často panuje přesvědčení, že dnes existují rovné příležitosti. Jednou z odpovědí podle Cidlinské například bylo, že "když se žena rozhodne nemít děti, tak má stejné příležitosti jako muž".
Mohli bychom hledat inspiraci v zahraničí, ačkoliv, jak upozorňuje Cidlinská, dokonalý model bychom nenašli (evropský průměr je 33 % žen ve vědě). Můžeme se spíše poučit, čemu se vyvarovat. Například důrazem, resp. citlivostí k "jemným" aspektům, které jsou odlišné pro životy žen a pro životy mužů. Sem můžeme zařadit například právě problematiku péče o děti.
"Je důležité si říct, že jde především o přístup. Mnoho věcí, které se mohou změnit, vůbec nejsou o penězích, ale o tom, jak o nich budeme přemýšlet," uzavírá Cidlinská.
Kateřina Cidlinská se rovněž zabývala profesním rozvojem nastupující generace vědkyň a vědců, který identifikuje jako opomíjenou a podceňovanou záležitost, a to ve článku Zanedbáváme rozvoj začínajících vědkyň a vědců v Deníku referendum.
Celý rozhovor online: ceskatelevize.cz/ivysilani/1148499747-sama-doma/218562220600130?x=79&y=4&index%5B%5D=658413