
Marcela Linková se zaměřila na plány genderové rovnosti při workshopu „Připravte se: Nová ERA pro rovnost“. Podle ní v této oblasti práce ještě zdaleka není hotova. „Navzdory určitému pokroku, který vidíme, stále existují problémy, jež musíme vyřešit: platová nerovnost, sexuální obtěžování, předsudky či dopad COVID-19 na publikační činnost lidí s pečovatelskými povinnostmi,“ uvedla ještě před konáním online akce.
ERA (European Research Area česky Evropský výzkumný prostor) je projektem Evropské komise, vyhlášeném v roce 2000 za účelem sjednocení a propojení vědeckých institucí a výzkumu v Evropě a odstranění překážek pro volných pohyb vědců. Podle Linkové však i dnes existují značné mezery mezi stanovenými cíli a realitou. „Je třeba, aby výzkum a inovace fungovaly lépe a členské státy spolu s Evropskou komisí nastavily podmínky pro budoucí ERA, v němž mohou prospívat všichni vědci a vědkyně, stejně jako všechny oblasti výzkumu, včetně genderových studií a genderového výzkumu, a to bez politických zákazů a omezení akademické svobody, jak se to již stalo v Maďarsku a nyní hrozí v Rumunsku,“ zmiňuje například v rámci svého příspěvku Linková.
Zároveň je podle Linkové třeba se zaměřit na dopady současné pandemie onemocnění covid-19. „Genderovou analýzu je třeba vyžadovat od všech výzkumných týmů. Zopakuji to – genderová analýza se v průniku s dalšími důležitými faktory a liniemi sociální nerovnosti musí stát základním požadavkem pro výzkum a inovace,“ zdůrazňuje.
Záznam celého online worksopu je k dispozici online: