
Měsíník Psychologie dnes nabídl rozsáhlý rozhovor se socioložkou Danou Hamplovou, vedoucí oddělení Sociální stratifikace. O životním stylu českých rodin, porodnosti, rozvodovosti či o tom, co pro nás znamená šťastný život se dočtete v zářijovém čísle.
Ředitel Sociologického ústavu AV ČR Tomáš Kostelecký odpovídal pro server Seznam Zprávy na to, jak onemocnění COVID-19 ovlivní zbytek roku. Podle něj se dá například očekávat, že nástup dětí a studentů zpět do škol bude představovat zvýšené riziko přenosu koronaviru mezi lidmi. Upozornil také na komplikace spojené s obvyklým nástupem chřipek a dalších onemocnění tohoto typu. Jeho komentář se také objevil ve článku věnovaném názorům veřejnosti na jednání vlády.
- Tomáš Kostelecký: Jak covid ovlivní zbytek roku? (Seznam Zprávy)
- Seznam Zprávy: Je to chaos. Vláda mění názory podle nálady veřejnosti, zaznívá kritika
Socioložka Radka Dudová poskytla komentář seniorskému portálu i60.cz k tématu vnímání stáří. Zpracování zajímavého tématu Já tak staře nevypadám aneb proč si připadáme mladší je dostupné online.
Tématem mezd se dlouhodbě zabývá socioložka Lucie Trlifajová. V rámci debaty nad třídenním víkendem upozorňuje, že Češi – a zvláště ti z nízkopříjmových skupin, u nichž se jedná o ekonomickou nutnost – „ve srovnání s jinými státy EU v rámci týdne pracující téměř nejvíce hodin“. Podle ní jde primárně o efekt nízké hladiny mezd.
Podle sociologa Tomáše Hoření Samce se mladí lidé při své snaze osamostatnit se a založit vlastní domácnost nemusejí hned uvazovat do drahé hypotéky nebo být v nejisté pozici nájemníka. Pro server ESTAV.cz poukazuje na pomalu se rodící alternativy na trhu s bydlením. Hoření Samec poskytl komentář rovněž Českému rozhlasu Plus, a to na téma dostupnosti bydlení či veřejnému mínění ohledně bydlení v nájmu.