Zvolte jazyk

Nové technologie v domácnosti nejsou vždy pomocníkem na zjednodušení práce, přesto české domácnosti proměňují. Do jaké míry jsou využívané a jaká je role mužů a žen v péči o domácnost, rozebrala v rozhovoru pro Hospodářské noviny socioložka Nina Andrš Fárová.

Nina Andrš Fárová. Foto: Václav Vašků, HN

Poslední data z průzkumu CVVM ukazují, že dochází k posunu Čechů v názoru, že muž i žena mají zastávat domácí činnosti rovným dílem. Andrš Fárová však dodává, že ačkoliv nemáme přesná data o domácnostech, jde stále spíše o představu než realitu.

Přestože se v posledních letech posouvá česká společnost více k rovnocenné dělbě domácích prací, z dostupných dat vyplývá, že ženy mají stále o 40 minut méně volného času než muži a stráví péčí o domácnost 21 hodin týdně, zatímco muži jen 14 hodin. To se nemění ani s příchodem nových technologií.

Muži, u kterých se stereotypně předpokládá určitá technická znalost, mají tyto chytré technologie v domácnosti obvykle na starost, co se týká jejich údržby. A z údržby se často stává i koníček. O jaká zařízení se přesně jedná? „My je ve výzkumu rozdělujeme na čtyři základní dimenze: energie, domácí práce, zábava a bezpečnost,“ říká Andrš Fárová. „Takže různé termostaty, žaluzie, světla, ze zábavy samozřejmě televize, telefon. Z domácích prací to může být vysavač, pračka, myčka, cokoliv je navázáno na nějaké vzdálené používání skrz aplikaci. Z hlediska bezpečnosti jsou to třeba kamery, pohybová čidla. Jednoduše věci, které můžete kontrolovat na dálku. Ať už je to robotický vysavač, nebo nějaký komplexnější systém.“

Technologie v domácnostech nám však šetří čas a energie jen v některých oblastech. Pokud jde o praní prádla, odpadá díky pračce nejnáročnější část této činnosti. Člověk je ale stále třeba k sebrání prádla, jeho vytřídění, nandání a vyndání z pračky či k jeho vyžehlení - a tuto práci dělají i dnes převážně ženy.

Stejný pohled má Andrš Fárová na vysávání. Dokonce argumentuje, že robotický vysavač práci přidělává. Ke svému použití je totiž třeba mít prostor předem připravený. S novými technologiemi přitom přichází i změna v hygienických návycích. A to zpravidla taková, že díky nim se očekává, že bude pořád uklizeno.

V rámci výzkumu, kterým se socioložka spolu s dalšími výzkumnicemi a výzkumníky zabývala, proběhl i terénní průzkum tzv. technology tour, během kterého vědce provede respondent (většinou muž) domem a ukáže zařízení využívaná v domácnosti. „Nejméně vychytávek je v kuchyni. Přitom tam ženy tráví obvykle nejvíce času. Ve všech místnostech něco chytrého bylo, ale v kuchyni málokdy. Přitom ženy říkaly, že by o to stály. Mít třeba digestoř nebo lednici, která umí monitorovat, co v ní je, uzpůsobit tomu teplotu, ale také třeba vytvořit nákupní seznam podle toho, co zrovna dojde,“ konstatuje Andrš Fárová.

Postupem času se nové technologie budou do domácností dostávat čím dál tím více, je ale otázkou, kolik času nám skutečně ušetří.

Vědci / vědkyně

Mgr. Nina Andrš Fárová, Ph.D.

Mgr. Nina Andrš Fárová, Ph.D.

Oddělení: Národní kontaktní centrum - gender a věda

Zobrazit profil

V rámci projektu

Newsletter

Pokud máte zájem o newsletter s novinkami našeho ústavu, zanechte nám váš e-mail. Odesláním formuláře vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

Bluesky

Nově nás naleznete také na Bluesky.