Socioložka Kristýna Bašná v novém čísle A/Magazínu Akademie věd představuje nedávný výzkum věnovaný tématu korupce, který vznikal ve spolupráci s Ministerstvem spravedlnosti ČR. Pro redakci magazínu popsala, které oblasti jsou ke korupci nejnáchylnější a jaké formy úplatkářství jsou nejběžnější.

Sport je podle výsledků výzkumu týmu Kristýny Bašné oblastí, ve které je výskyt korupce nejběžnější. Nejhorší situace je konkrétně ve fotbale a hokeji. Mimo sponzorské dary jsou poměrně běžné úplatky trenérů rodiči a zneužívání dotací. Velmi oblíbené je také ovlivňování výsledků zápasů.
Menší formy uplácení ve formě hmotných darů se objevují například ve školství, kde se nejčastěji jedná o snaho ovlivnit konečné známky na vysvědčení. „Celý systém je protkaný sítí služeb a protislužeb, které mohou působit kontroverzně. Málokdy jsou však zcela jednoznačně korupční,“ vysvětluje Bašná. Závažnější případy korupce jsou ovšem v tomto sektoru spíše ojedinělé.
Poměrně zřetelný fenomén připlácení si za nadstandard je běžnou součástí českého zdravotnictví. „V Česku jsou nadstandardy nezákonné, takže službu tohoto typu lze realizovat pouze neoficiální cestou. Lidé si tak pokoutně platí za konkrétního operatéra nebo za dřívější termín ortopedických zákroků,“ říká Bašná. České zdravotnictví je podle výzkumu jejího týmu korupcí výrazně prorostlé. Rozšiřuje se zejména velká korupce, která je hůře odhalitelná.
Složitost stavebního řízení je záminkou ke zjednodušení procesu prostřednictvím uplácení. Bez úplatku se na rozhodnutí o stavebním povolení může čekat i roky, jelikož úředníci nedodržují zákonné lhůty a přichází se stále novými požadavky. Bašná prozrazuje, že se svým výzkumným týmem malě se sběrem dat v tomto sektoru problémy – insideři odmítali vyplnit dotazníky s odůvodněním, že se v jejich okolí uplácení neděje. „(…) Nejedná se pouze o korumpování veřejné správy, ale i úplatky mezi soukromými subjekty, dodavateli a odběrateli,“ dodává socioložka.
Výzkum rovněž poukázal i na konkrétní zlepšení, které je zřetelné zejména ve veřejných zakázkách. Přisuzuje to větší transparentnosti. Největší mezery v oblasti veřejných zakázek mají i přesto úředníci, kteří nebývají na jejich zadávání dostatečně kompetentní.
Celý článek k online čtení zde. A/Magazín č. 4 (2024) je dostupný ke stažení zde.
Vědci / vědkyně
Související publikace
Vnímání a realita korupce v České republice : nové výzkumy, metody a postupy
2008, Smith, Michael L.
Corruption in European Countries: A Cross-national Comparison
2017, Chábová, Kristýna
Korupce ve vybraných sektorech v české republice a možnosti jejího snížení
2023, Bašná, Kristýna, Radim Bureš, Dalibor Fadrný, Jaroslava Pospíšilová
V rámci projektu
Korupce ve vybraných sektorech v České republice a možnosti jejího snížení
Trvání projektu: 2021 - 2023