Krátce po nástupu Donalda Trumpa do funkce coby prezidenta bylo zřetelné, že americkou společnost, ale i akademickou sféru čekají zásadní změny. Opatření, která omezují užívání termínů ve vědeckých výzkumech, budou mít hluboké dopady nejen na marginalizované skupiny, ale i na fungování společnosti. Pro podcast Spostlight Generace téma rozebrala vedoucí NKC – Gender a věda Marcela Linková.

Dopady Trumpovy administrativy jsou zřetelné v celé škále – od školství, zdravotnictví až po lidská práva. Pokud jsou zakazovány konkrétní pojmy, jako například „gender“, de facto tím vymažeme existenci konkrétních skupin. „Je to útok na pokrok, kterého jsme dosáhli od 60. let do současnosti. Věnuji se genderové rovnosti 20 let a zejména ve vědě je tento posun velmi pomalý. Během jednoho měsíce tu vidíme rozrušení posunu za posledních 20 let a výsledky výzkumů jsou smeteny ze stolu“, říká Linková.
Má tím na mysli situaci ve Spojených státech, kdy nyní dochází k přezkumu výzkumných projektů, které zahrnují vybrané termíny (např. „rasa“, „rozmanitost“, „začlenění“, „ženy“ apod.) „Věda ovlivňuje vše kolem nás. Vědecké pokroky zohledňující hledisko pohlaví a genderu nám umožňují vytvářet společensky relevantní robustní poznatky, které jsou důležité v epidemiologii, medicíně a například i výzkumu bolesti. Tam je třeba zohlednit jak pohlaví, tak i gender. To, co Trump udělal, má dopady na znalosti o společnosti a konkrétních skupin, u kterých máme stále obrovské znalostní mezery. Například ve zdravotních potřebách žen,“ doplňuje socioložka. Podobně i stažení agentury US Aid bude podle ní mít globální dopad. Pozastaví se tím například výzkum HIV, účinnosti vaginálních kroužků jako prostředku antikoncepce a mnohé další.
„Věda je extrémně kompetitivní prostředí. Selektivnost podle nařízení povede k tomu, že lidé na začátku vědecké kariéry budou měnit témata, aby se udrželi ve vědecké sféře,“ říká Linková k omezování akademických svobod ve Spojených státech. Podle ní je pravděpodobné, že se v USA úplně zastaví výzkum reprodukčního zdraví, menstruace a chronických onemocnění, které postihují konkrétně ženy. „Evropská unie má mobilní schéma Marie Curie Fellowships, jejichž součástí jsou i tzv. incoming fellowships. Evropa by podle mě navýšit rozpočet na tyto incoming fellowships a vědce z Ameriky přetáhnout do Evropy,“ vysvětluje a dodává, že současný vývoj ve Spojených státech může vést k razantnímu nárůstu genderově podmíněného násilí a zejména útoků na LGBT+ osoby.
Celý rozhovor k poslechu na webu Aktuálně.cz nebo na streamovacích platformách.
Vědci / vědkyně
Související publikace
Making the Right Choice: Discourses of Individualised Responsibility in Higher Education.
2021, Linková, Marcela, Ozlem Atay, Connie Zulu.