Měli by být političtí lídři poměřováni podle přísnějších morálních standardů než běžní občané? Tento princip rozebrala socioložka a vedoucí Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) Paulína Tabery v rozhovoru pro pořad Jak to vidí… Českého rozhlasu Dvojka. Zdůraznila také, že na základě nedávného průzkumu respondenti nepřikládají osobnímu životu svých volených zástupců takový význam jako například ve Spojených státech. „Když si všimnete politického života v západních zemích, například v USA, je naprosto běžné, že se politických meetingů účastní i rodiny – manželky, manželé i děti,“ popisuje Tabery. Styl, jakým je výkon funkce podáván, je tak v české společnosti stále klíčem k úspěchu političky či politika.

Důležitým faktorem reflexe politické kultury a politiků samotných je i schopnost orientace v politickém prostředí a komunikace politiků s veřejností. Tabery prezentovala výsledky průzkumu, ve kterém drtivá většina respondentů (90 %) uvedla, že se v politice a jejích aférách velmi těžko orientuje. Dále z odpovědí vyplývá, že skandály jsou běžnou součástí demokracie, týká se to tedy i jiných států.
CVVM organizuje podobné průzkumy od roku 2002. Jeho vedoucí v rozhovoru tedy měla možnost představit také výsledky z minulých let a porovnat je s posledním, letošním, průzkumem. KZe srovnání překvapivě vyšla najevo velmi malá proměnlivost odpovědí – změna v názorech nastala zejména v postojích k věcným problémům.
Z pohledu respondentů mají na rozhodování političek a politiků vliv následující faktory: úplatky a korupce, osobní vztahy a zájmové skupiny. Tabery dále hodnotila, jak se vliv sociálních sítí, stávek a demonstrací projevil ve výsledcích na tentýž dotaz. Stejně jako v minulých letech se i v nejnovějším průzkumu projevilo vnímání politiky jako prostoru korupce a lobbingu, který převážně nereaguje na demonstrace, stávky a další formy nesouhlasu. Sociální média jako jeden z činitelů rozhodování jsou z pohledu veřejnosti nadále politiky přehlížená, přestože byl v reakcích zaznamenán oproti předchozím letům mírný nárůst.
V neposlední řadě Tabery v rozhovoru představila posouzení politické kultury. Z výsledků průzkumu veřejného mínění vyplynulo, že nejlépe jsou hodnocení krajští a obecní političky a politici. Přestože se na základě odpovědí respondentů politická kultura poslankyň a poslanců zlepšuje, zůstávají nadále nejhůře hodnocení ze všech politických reprezentantů. Stejně tak dochází k příznivým změnám i v případě kultury politických stran. Roli v odpovědích hrálo dosažené vzdělání a životní úroveň respondenta.
Socioložka Paulína Tabery se v pořadu Jak to vidí… objevuje dlouhodobě. S moderátorkou Zitou Senkovou tak například v létě probírala téma důvěry české společnosti v demokracii, autoritářské tendence a jak se politické krize a pandemie Covidu-19 projevily na přístupu k demokracii a hranicím svobody. Záznam z poslední epizody pořadu, věnovaný morálce politiků, je rovněž k dispozici online.