Zvolte jazyk

  • Úvod
  • Aktuality
  • Z médií
  • Vašát: „Bezdomovectví je komplexní fenomén. Neexistuje univerzální řešení a represe není cesta“

Senátor Zdeněk Hraba na sociálních sítích rozproudil debatu nad svým záměrem sepsat zákon, který by trestal bezdomovectví. Jaké jsou nejčastější důvody toho, že se člověk ocitne na ulici a jak lidem bez domova pomoci? Tématu se v rozhovoru pro podcast 5:59 věnoval antropolog Petr Vašát.

Ilustrace: Pixabay.com

Senátor ve veřejném videu na síti X představil nápad na návrh zákona, dle kterého by bylo možné trestat odnětím svobody bezdomovectví, pokud by daná osoba odmítla vykonávat veřejně prospěšné práce. Ideu přivítal i senátor a starosta Vsetína Jiří Čunek, který fenomén bezdomovectví označil za „životní styl“. Podle Vašáta však není univerzálního řešení, obzvláště ne represe: Klíčová je naopak práce sociálních služeb a neziskových organizací, které lidem na ulici pomáhají. Jejich práce nicméně řeší až následky bezdomovectví, nikoliv příčiny – ty mají povětšinou ekonomické a politické aspekty.

Důvody, proč se lidé ocitají na ulici, jsou různorodé. Při dotazování na ulici jsou však odpovědi silně ovlivněny subjektivním výkladem. Podstatnou roli podle Vašáta hraje i to, jak dlouho je člověk bez domova. Čím déle se to děje, tím více mají lidé bez domova tendenci odpovidat, že šlo o vlastní volbu. Téměř třetina uvádí problémy v manželství či partnerském vztahu, 16 % ztrátu zaměstnání a 15 % problematické dětství. „Problémy se navzájem doplňují,“ vysvětluje Vašát a dodává: „Nejde označit jen jeden. Je třeba se podívat na to, kdo ti lidé jsou. To, že 90 % lidí v našem výzkumu (z roku 2016) mělo poslední stabilní práci ve špatně placených službách nebo přicházeli z těch levných montoven, není náhoda.“ Hlavní překážkou pro návrat z ulice je přitom těžko dostupné bydlení. Pokud je člověk na ulici delší dobu, tím těžší je potom návrat do běžné společnosti.

Senátor Hraba svůj návrh odůvodnil častými námitkami a stížnostmi starostů, kteří k řešení bezdomovectví postrádají pravomoce. Vzorem mu měl být podobný zákon, který je v platnosti v Maďarsku. „Podívejme se, jaké to mělo dopady. Spousta lidí se dostala na ubytovny, takže to podporovalo byznys s chudobou nebo se dostali mimo známé struktury města. Pomoc tak byla velmi obtížná,“ reaguje Vašát.

Antropolog také rozporuje senátorovo tvrzení, že bezprizorní lidé jsou bezpečnostní hrozbou. Z jeho kvalitativního výzkumu totiž vyplývá, že tomu tak není: Řada z nich sice nemá problém přiznat distribuci drog, prostituci či drobné krádeže, jedná se však o zanedbatelná procenta.

Celý díl podcastu je dostupný online na webu Seznam zpráv a na streamovacích platformách.

Vědci / vědkyně

Mgr. Petr Vašát, Ph.D.

Mgr. Petr Vašát, Ph.D.

Oddělení: Lokální a regionální studia

Zobrazit profil

Související publikace

Newsletter

Pokud máte zájem o newsletter s novinkami našeho ústavu, zanechte nám váš e-mail. Odesláním formuláře vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

Bluesky

Nově nás naleznete také na Bluesky.