Zvolte jazyk

  • Úvod
  • Projekty
  • Centrum pro podporu obyvatelstva pro případ skutečného nebo domnělého vzniku mimořádných jaderných a radiačních událostí
Kategorie: Projekty

Projekt je zaměřen na rozvoj připravenosti České republiky na mimořádnou radiační událost, například nehodu. Na jeho řešení spolupracují Ústav technické a experimentální fyziky ČVUT, Státní ústav radiační ochrany, v. v. i., SOÚ AV ČR a Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví. Hlavní cíle projektu jsou rozvoj znalostí, metod a nástrojů z oblasti sociologie, psychologie a psychiatrie pro předvídání a zvládání obav a paniky při radiační havárii rozvoj zapojení občanů do měření radioaktivní kontaminace zvýšení znalostí veřejnosti v oblasti radiační ochrany a kompetencí samo-měření kontaminace rozvoj spolupráce vládních a občanských měřicích systémů při radiačních haváriích podpora včasné analýzy informací v médiích a na sociálních sítích pro zvládnutí dezinformací a paniky zavedení školicí a vzdělávací činnosti pro orgány státní správy, samosprávy, bezpečnostní složky, lékaře a občany. Sociálně-vědní rovina výzkumu se soustředí na bližší porozumění reakcím obyvatel na situaci s rizikem paniky (s využitím analogie pandemie COVID a mimořádné radiační události) s důrazem na vyrovnávání s obavami a riziky, a na identifikaci mechanismů vhodných k eliminaci vzniku a šíření paniky. Sociologický ústav je zapojen především do zkoumání potenciálu rozsáhlého zapojení občanů do měření radioaktivity v rámci tzv. „citizen science“. Osobní přenosný detektor, vyvinutý ve spolupráci ÚTEF ČVUT a SÚRO, v.v.i., bude poskytnut sestavenému panelu respondentů a institucí, který bude v průběhu projetu opakovaně objektem dotazníkových šetření. Součástí projektu je rozvoj matematických metod pro včasné zjištění nebezpečných jevů v mediálním prostředí.

V roce 2021 byla připravena koncepce pravděpodobnostního panelu respondentů a konceptualizace tématu reakce na událost s panickým potenciálem pro dotazníková šetření, která na něm budou probíhat v dalších letech. Připravené koncepty byly otestovány v pilotním dotazníkovém šetření a proběhly analýzy k ověření jejich využitelnosti.

V roce 2022 byla započata rekrutace respondentů do pravděpodobnostního panelu. Bylo provedeno dotazníkové šetření, které navazovalo na předchozí z roku 2021 a dále rozpracovávalo problematiku typologie obyvatelstva z hlediska jejich reakcí na událost s panickým potenciálem a s ní související dezinformace.

V roce 2023 bylo provedeno první testovací a následně dvě standardní dotazníková šetření na pravděpodobnostním panelu respondentů. Ta tematicky navazovala na předchozí šetření v rámci projektu a hlouběji rozpracovávala problematiku možných reakcí obyvatel na událost s rizikem vzniku paniky. Průběžné výsledky byly diskutovány na workshopech pořádaných Státním úřadem pro jadernou bezpečnost a na semináři pro veřejnost v Týně nad Vltavou. 

Hlavní řešitel:

Zadavatel:

Ministerský projekt

Související publikace:

Counter-strategizing after a dialogue failure: Stakeholder involvement and nuclear waste disposal in the Czech Republic

Counter-strategizing after a dialogue failure: Stakeholder involvement and nuclear waste disposal in the Czech Republic This case study focuses on the temporal dyn…

Themes: energetika, sociologickateorie, technologietechnika

Typ publikace: impaktovanyclanek

Oddělení: Centrum pro výzkum veřejného mínění

Číst dále …

Emergent Consequences of Narrating Futures in Energy Transitions

Emergent Consequences of Narrating Futures in Energy Transitions The paper presents a general theoretical argument about narrating futures and demonstrates its val…

Themes: sociologickateorie, technologietechnika, transformace

Typ publikace: impaktovanyclanek

Oddělení: Centrum pro výzkum veřejného mínění

Číst dále …

Newsletter

Pokud máte zájem o newsletter s novinkami našeho ústavu, zanechte nám váš e-mail. Odesláním formuláře vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.