Trvání projektu: 2022 - 2025
Cílem projektu rámcového programu Horizont Evropa (GENDer equality in the ERA Community To Innovate policy implementatiON plus), který běží mezi roky 2022 a 2024, je prohloubit evropskou spolupráci a přispět k větší koordinaci v oblasti genderové rovnosti ve výzkumu. NKC – gender a věda je koordinátorem projektu a kromě koordinace a managementu projektu je odpovědné za komunikaci, transfer znalosti a tvorbu impaktu na úrovni EU.
Konsorcium projektu se skládá z 26 národních úřadů, grantových agentur a výzkumných organizací z celkem 21 evropských zemí. Projekt GENDERACTIONplus navazuje na projekt Horizontu 2020 GENDERACTION, který NKC koordinovalo mezi roky 2017 a 2021, na práci Stálé pracovní skupiny pro gender ve výzkumu a inovacích Komise pro Evropský výzkumný prostor (Standing Working Group on Gender in Research and Innovation – SWG GRI) a na působení komunity praxe FORGEN projektu Horizontu 2020 s názvem ACT.
Své cíle naplňuje projekt GENDERACTIONplus prostřednictvím vzdělávacích aktivit, výměny zkušeností a také poskytováním strategických doporučení pro evropské i národní organizace odpovědné za výzkum a vývoj. Pod hlavičkou projektu fungují dvě komunity pro sdílení praxe. Jednu tvoří zástupci a zástupkyně ministerstev a dalších národních úřadů, druhou poskytovatelé finanční podpory na výzkum (Research, Funding Organisations, RFOs).
V roce 2022 proběhlo šetření zaměřené na potřeby v oblasti zvyšování znalostí uvnitř konsorcia a sběr dat mapující aktuální nastavení politik a aktivit v oblasti genderové rovnosti ve výzkumu v pěti tematických oblastech projektu. Těmi jsou:
- Intersekcionalita a inkluzivita
- Genderově podmíněné násilí
- Genderová dimenze v obsahu výzkumu a inovací
- Monitoring a evaluace politik genderové rovnosti v Evropském výzkumném prostoru
- Institucionální změna prostředníctvím plánů genderové rovnosti
V roce 2023 projekt uspořádal pět workshopů na zásadní a aktuální témata souvisejících s genderovou rovností ve výzkumu.
Obě Communities of Practice uspořádala svá setkání. Proběhl například seminář o úloze RFO při zmírňování genderově podmíněného násilí. Setkání se konalo v Miláně za účasti delegace z National Science Foundation, která jako první zavedla opatření v případě sexuálního obtěžování řešitelů grantů. Workshop nabídl prostor k výměně názorů a úvahám o tom, jak posunout politiky a opatření v oblasti genderově podmíněného násilí i u evropských grantových agentur.
Kromě toho jsme zveřejnili další tři srovnávací zprávy. Zabývají se stávajícími politikami a opatřeními pro začlenění genderového rozměru do výzkumu a inovací, analýzou požadavků plánů genderové rovnosti ve výzkumu a inovacích na národní a regionální úrovni, a monitorováním a hodnocením politik genderové rovnosti v evropském výzkumném prostoru.
Rok 2024 zahájil projekt GENDERACTIONplus komunikační kampaní na chystanou konferenci pod záštitou belgického předsednictví v Radě EU s názvem ERA of Inclusive Gender Equality. Zaměřila se na férové hodnocení výzkumu a výzkumné kariéry vědců a vědkyň.
V první polovině roku 2024 jsme v rámci projektu GENDERACTIONplus vypracovali šablonu nulové tolerance pro řešení genderově podmíněného násilí. Byl také publikován poziční dokument, který chce zvýšit expertízu národních kontaktních míst v oblasti genderu. Nejnovější srovnávací analýza se věnuje potřebě inkluzivnějšího přístupu k výzkumným kariérám.
V červnu 2024 proběhlo v Madridu současně setkání konsorcia GENDERACTIONplus a dvoudenní workshop na téma boje s rezistencemi, se kterými se lidé prosazující genderovou rovnost při své práci setkávají.
Na podzim roku 2024 začal tým projektu GENDERACTIONplus chystat závěrečnou konferenci, která se uskuteční v únoru 2025 v Bruselu.
Hlavní řešitel/ka:
Řešitelský tým:
- Mgr. et Mgr. Hana Tenglerová
- Mgr. Martina Fucimanová
Témata:
Evropská unie, Gender, Sociologie vědy, Veřejná politika
Zadavatel:
Mezinárodní projekt