Trvání projektu: 2025 - 2028
Program: OP Jan Amos Komenský, výzva: Společenské a humanitní vědy: člověk a lidstvo v globálních výzvách současnosti
Č. projektu: CZ.02.01.01/00/23_025/0008693
Projekt je založen na spolupráci výzkumných organizací působících v ekonomii (NHÚ AV ČR), sociologii (SOÚ AV ČR) a pedagogice (Scio Research, PAQ Research). Hlavním cílem projektu je prostřednictvím mezinárodně špičkového společenskovědního výzkumu s aplikačním potenciálem – v souladu se zaměřením výzvy a s RIS3 tématy VaVaI v oblasti společenských a humanitních věd – přinést nové poznatky o dopadech nových technologií na trhu práce, ve vzdělávání a o jejich roli v aktuálních výzvách v oblasti řízení a hodnocení vědy, a to skrze řešení následujících tří vzájemně provázaných výzkumných záměrů:
- Nové technologie a kompetence ve vzdělávání: Budou zkoumány způsoby, jakými vznikají genderové a socioekonomické nerovnosti v úrovni „digitálního kapitálu“, a zdroje nízké účasti žen v oborech přírodních a technických věd či matematiky.
- Proměny systému řízení a hodnocení vědy: Bude zkoumána reakce mužů a žen stejně jako jejich výzkumných organizací na proměnu hodnocení vědy spojenou s využíváním nově rozšířených databází vědeckých výstupů. Tento výzkumný záměr reaguje na výzvu zvýšit mobilitu výzkumníků a snížit tzv. akademický inbreeding ve vysokoškolském sektoru, a především na výzvu navýšit velmi nízké zastoupení žen ve výzkumu a vývoji v ČR, obzvláště ve STEM oborech a oborech s vazbou na nové technologie.
- Digitalizace, lidský kapitál a trh práce: V tomto výzkumném záměru bude navázáno na výzkum o digitálních a dalších technologických dovednostech získaných ve vzdělávání a bude sledováno využití těchto dovedností a poptávka po nich na trhu práce. Jednou z hlavních otázek bude dopad zavádění nových technologií na trhu práce (robotizace, automatizace či AI) na mzdy a zaměstnanost, a to napříč různými typy odvětví a různě vzdělanými zaměstnanci.
Ve všech třech výzkumných oblastech sledujících dopady nových technologií se zaměříme na genderové aspekty, včetně genderových rozdílů v zaměření vzdělání (např. STEM obory) a možnosti využití nových technologií a dat pro omezení genderových rozdílů ve výzkumu a na trhu práce. SOÚ AV ČR, v.v.i. se podílí na výzkumném záměru 1 Nové technologie a kompetence ve vzdělávání (tým Radky Dudové) a na výzkumném záměru 2 Proměny systému řízení a hodnocení vědy (tým Marcely Linkové). Transdisciplinární povaha projektu vychází z kombinace společenskovědních oborů – ekonomie, sociologie a pedagogiky, a kvantitativních a kvalitativních metodologií ve výzkumu genderových otázek v oblasti vzdělávání a vědy.
Hlavní řešitel/ka:
Hlavní řešitel/ka mimo ústav:
- prof. Ing. Štěpán Jurajda, Ph.D.
Řešitelský tým:
Témata:
Ekonomie, Gender, Práce, Technologie a společnost, Vzdělání
Zadavatel:
Ministerský projekt