Aktualita
ESA 2015
Na konci srpna, 25.–28. 8. 2015, se bude v Praze konat významná, již 12. mezinárodní sociologická konference Evropské sociologické asociace. Zúčastní se jí rekordní počet 3500 vědců a vědkyň, především z Evropy, ale i z mnoha mimoevropských zemí. Konferenci pořádá Sociologický ús...
Aktualita
Změna klimatu je aktuální téma i v Česku. Workshop s podtitulem Klimatická změna a města, který proběhl v pondělí 17.9., tak přilákal několik desítek návštěvníků.
Aktualita
Vědkyně a vědci Sociologického ústavu AV ČR nabídnou řadu zajímavých přednášek v rámci Týdne vědy a techniky AV ČR, který se uskuteční v týdnu od 11. do 17. 11. 2019.
Aktualita
Sociologický ústav AV ČR publikuje sociologické komentáře k pandemické situaci způsobené rozšířením koronaviru COVID-19.
Aktualita
Agentura ppm factum research provádí pro Sociologický ústav AV ČR, v.v.i., a ESS ERIC výzkum ESS Round 9. Dotazování probíhá od 17. listopadu 2018 do 4. února 2019 a dotázáno bude 2401 respondentů vybraných náhodným výběrem.
Aktualita
Ilustrace: Pixabay.com
Několik pracovníků Sociologického ústavu AV ČR se v uplynulých týdnech objevilo v médiích. Nabízíme stručný přehled jejich vystoupení.
Aktualita
Proměny české společnosti
Na začátku července odstartuje šetření, které přinese dosud neznámé pohledy na život české společnosti. Více než 10 tisíc domácností ze všech krajů bude osloveno, aby svými odpověďmi zastupovaly obyvatele České republiky v novém výzkumu Proměny české společnosti. Čtyřleté šetření...
Aktualita
Rádi bychom zrekapitulovali tituly, které naši pracovníci a pracovnice vydali v roce 2015. Většinu z nich lze zakoupit prostřednictvím našeho webu, případně u nakladatelů či knihkupců. Některé další materiály jsou dostupné zdarma.
Aktualita
Image by Gerd Altmann from Pixabay
Socioložka z oddělení Lokálních a regionálních studií Marta Kolářová vystoupila v pořadu Nedej se!, který odvysílala Česká televize.
Aktualita
Český rozhlas při příležitosti 30. výročí sametové revoluce připravil ve spolupráci s týmem sociologů výzkum nazvaný „Česká společnost po třiceti letech“. V něm trochu netradiční perspektivou nahlíží na sociální rozvrstvení české společnosti. Mimo jiné přichází s výsledkem, že sp...
Aktualita
Ilustrace: Pixabay.com
Přinášíme krátké shrnutí vystoupení pracovníků a pracovnic Sociologického ústavu AV ČR.
Aktualita
Zdroj: Petr Gibas
Antropolog Petr Gibas z oddělení Socioekonomie bydlení se ve svém projektu zabývá bohulibou lidskou činností, kterou kutění bezesporu je. V rozhovoru pro Material Times nyní nechává nahlédnout pod pokličku tohoto fenoménu.
Aktualita
Naše socioložka Michaela Röschová byla hostem pořadu Radiofórum na ČRo Plus.
Aktualita
Photo by Markus Spiske on Unsplash
V pořadu On Air Radia Wave hovořil antropolog Petr Gibas z oddělení Socioekonomie byldení o tématu kutilství.
Aktualita
Ředitel Tomáš Kostelecký se vyjádřil k tématu kvality života.
Aktualita
Nejen v pití piva jsou Češi přeborníky. Na špičce jsou také v třídění odpadu, chování psů či v kouření marihuany. Národních specifik máme více a rádi je hýčkáme. V čem dalším jsme světově známí? A existuje vůbec typicky česká povaha?
Aktualita
Kutilství: drobná mozaika svépomocné tvorby
Sociální antropolog Petr Gibas z oddělení Socioekonomie bydlení v uplynulých týdnech představoval v médiích vývoj a různé podoby fenoménu kutilství.
Aktualita
Často si klademe otázku, zda Češi patří spíše na Východ, nebo na Západ. Otázka jakési ideologické spřízněnosti rezonuje i v české politice. Kolektiv autorek z oddělení Hodnotové orientace ve společnosti Sociologického ústavu AV ČR, v.v.i., v nové knize Jak se žije Čechům v součas...
Aktualita
Ilustrace: Pixabay.com (Alexandra_Koch)
Vědkyně a vědci Sociologického ústavu AV ČR v posledních týdnech poskytli řadu komentářů domácím médiím.
Aktualita
Zdroj: Alexas_Fotos / Pixabay.com
Sociolog Jiří Vinopal se zapojil do aktuálního projektu Věda na doma, který před časem spustila Akademie věd ČR, a to ne jen tak s ledajakým tématem. V podcastu s názvem „Lesk a bída českých hospod“ nabízí zajímavý sociologický pohled na vztah Čechů a Češek k hospodám.

Pages