Peer-reviewed journal article
Chaloupková, Jana. 2008. „Ideální věk rodičovství v České republice a v evropském srovnání.“ Data a výzkum - SDA Info 2 (2): 109-130. ISSN 1802-8152.

Stať vychází z konceptu věkových norem a srovnává představy o ideálním věku rodičovství v České republice a v dalších evropských zemích. Dále se zaměřuje na diferenciaci představ o ideálním časování rodičovství v České republice podle vzdělání a kohortní příslušnosti. Zjištění ukazují, že ideální věk, kdy se stát matkou, je v České republice kladen do nižšího věku než v zemích západní Evropy. Naproti tomu, pokud jde o věk, kdy se stát otcem, řadí se Česká republika k zemím, kde je ideální věk nejvyšší.

This paper focuses on comparison of attitudes to ideal timing of childbirth in Czech Republic and other European countries. After brief outline of the concept of age norms, beliefs regarding the ideal age when to become a parent in European countries are explored. In case of Czech Republic attention is also given to cohort and educational differences of attitudes. The findings show that although age considered as ideal to become mother on Czech Republic is lower than in West European countries, age considered as ideal to become father is in Czech Republic one of the highest in Europe.

 

Share this page