Kážmér Ladislav, Boumová Irena. 2016. „Spokojenost s bydlením v České republice – výsledky šetření 2001 a 2013“. Naše společnost. 16 (1): 23-37.
Článek se zaměřuje na zhodnocení spokojenosti s bydlením a její vývoj v České republice v období po roce 2000. Cílem je identifikovat faktory ovlivňující rozdílnou úroveň spokojenosti s bydlením u jednotlivých skupin obyvatelstva, a přispět tak k lepšímu pochopení procesů na pozadí tohoto jevu. V komparativní perspektivě průřezových let 2001 a 2013 se autoři věnují prezentaci hlavních zjištění vyplývajících ze dvou na sebe navazujících vln kvantitativního sociologického šetření.
Celková spokojenost s bydlením se u českých občanů v období mezi lety 2001 a 2013 zvýšila. I navzdory tomuto pozitivnímu trendu je ale nutné zmínit, že ke snižování rozdílů v spokojenosti s bydlením mezi jednotlivými skupinami českého obyvatelstva nedochází.
The article evaluates housing satisfaction and its development in the Czech Republic after 2000. Its goal is to better understand the processes behind this phenomenon by identifying factors that influence how the level of housing satisfaction varies between social groups. In a comparative perspective on cross-sectional data from 2001 and 2013, the authors present the main findings of two waves of a quantitative sociological survey.
Overall housing satisfaction among Czech citizens increased over the 2001–2013 time period. However, social inequalities in overall housing satisfaction did not diminish. Especially people of lower social status and belonging to the “lower housing class” are less satisfied than the rest of the population.