Trvání projektu: 2021 - 2024
Tento projekt si klade otázku, jak se v kontextu změn, kterými současné rodiny procházejí, mění představy a sociální očekávání týkající se rodičovství a péče o děti. Zahraniční výzkumy dokládají, že během posledních desetiletí rostou časové i finanční nároky na péči o děti. Tyto změny jsou spojovány s rozšiřováním rodičovských stylů a norem o rodičovství, které kladou vysoký důraz na rozvoj a vzdělávání dětí a sledování expertního vědění týkajícího se péče o děti. Tento projekt si klade za cíl systematicky zkoumat představy o péči o děti a přístupy k péči o děti v České republice a vztah mezi normativními přesvědčeními spojenými s péčí o děti, socioekonomickými charakteristikami rodin a praxí péče děti předškolního a školního věku. Metodologicky je projekt založen na smíšeném výzkumu. Kvantitativní analýzy budou využívat data z Českého panelu domácností a data komparativních výzkumů postojů a hodnot. Kvalitativní výzkum se zaměří zejména na identifikaci projevů a dimenzí intenzivního rodičovství a aktuální změny praxe péče o děti.
Řešení projektu bylo zahájeno v červenci 2021. Během prvních šesti měsíců řešení grantového projektu byla zahájena sekundární analýza kvalitativních rozhovorů s různými skupinami rodičů i bezdětných, které byly sbírány členy výzkumného týmu v předchozích letech. Tato analýza se soustředí na identifikaci postojů a norem péče o děti a snaží se identifikovat dimenze norem intenzivního rodičovství v České republice. Dále byly zahájeny analýzy postojů ke genderovým rolím a k péči o děti s pomocí dat European Value Study 2017 a Evropského sociálního průzkumu CRONOS (2017), které se snaží odpovědět na otázku, jak se postoje k rodičovství liší na základě socio-demografických charakteristik a napříč evropskými zeměmi.
První výsledky těchto analýz byly prezentovány na online konferenci Rodina, třída a nerovnosti ve střední a východní Evropě organizované litevskou Univerzitou Vytautas Magnus v říjnu 2021 a jsou připravovány k publikaci v odborných časopisech v letošním roce.
V roce 2022 byla zahájena terénní fáze kvalitativního výzkumu, během které bylo provedeno prvních 13 hloubkových rozhovorů s matkami a otci. V následujícím roce plánujeme tyto rozhovory analyzovat. V roce 2022 jsme připravily dva odborné články a prezentovaly je na zahraničních konferencích. Zaměřovaly jsme se na mezigenerační změny postojů a rodičovských přístupů matek a na měření norem intenzivního rodičovství v kvantitativních výzkumech.
V roce 2023 pokračovala realizace problémově orientovaných rozhovorů s rodiči. Analýza těchto rozhovorů odhalila čtyři rozdílné repertoáry intenzivního rodičovství. Dále byly dokončeny analýzy diferenciace norem k rodičovství a analýzy času, který čeští rodiče věnují různým aktivitám péče o děti na základě časových snímků z Českého panelu domácností. Výsledky výzkumů byly připraveny k publikaci v odborných časopisech a prezentovány na zahraničních i tuzemských konferencích.
V roce 2024 se výzkumný tým zaměřil na zkoumání sociálních rozdílů v normách intenzivního rodičovství prostřednictvím analýz dat z reprezentativního šetření ISSP 2022 a rozhovorů s matkami z různých socioekonomických prostředí. Zaměřil se také na to, jak se tyto normy promítají do rozhodování rodičů při volbě školy. Prostřednictvím analýz dat projektu Proměny české společnosti se výzkumníci a výzkumnice věnovali vztahu mezi mírou zapojení do péče o děti a vnímaným časovým stresem rodičů.
Hlavní řešitel/ka:
Řešitelský tým:
Témata:
Gender, Rodičovství, Rodina
Zadavatel:
Grantová agentura ČR
Oddělení:
Související publikace
Research note: Gender and educational differences in childcare time: Evidence from the Czech Republic
2024, Klímová Chaloupková, Jana, Pospíšilová, Kristýna
Towards a Conceptualisation of Intensive Parenting Norms: Testing Exact and Approximate Measurement Invariance across Social and Country Contexts
2023, Klímová Chaloupková Jana, Kristýna Pospíšilová