Zvolte jazyk

  • Úvod
  • Projekty
  • Změny ve vnímání role státu v pokrizovém období. Česká republika v komparativní perspektivě

Trvání projektu: 2016 - 2018

Kategorie: Projekty

Cílem projektu je prozkoumat v komparativní perspektivě změny v představách o úloze státu a podobě odpovědného vládnutí v České republice po finanční a ekonomické krizi, která kromě změny přerozdělovacích očekávání měla jako vedlejší efekt nárůst nedůvěry vlády a pokles legitimity demokratického režimu. Teoretickými východisky projektu jsou vztah legitimity politického a distributivního systému a jejich vzájemná podmíněnost, důvěra ve stát a jeho instituce versus trh a jeho instituce, a rostoucí vliv víceúrovňového vládnutí na vnímání úlohy státu. Téma je vědecky a společensky relevantní od konce 90. let lze zaznamenat v České republice pokles legitimity distributivního systému, provázený výrazným oslabením důvěry v princip rovných příležitostí a tudíž delegitimizací nerovností, chudoby i bohatství. Na základě mezinárodního výzkumu ISSP „Role vlády“ se projekt zaměří na analýzu současného stavu v ČR v  časovém a mezinárodním srovnání (k dispozici jsou národní a mezinárodní data za moduly 1996 a 2006) a jeho zhodnocení v rámci existujících teoretických modelů demokratického vládnutí.

Hlavní řešitel:

Členové řešitelského týmu:

Témata:

Legitimita, Občanská společnost, Politika a postoje k politice

Zadavatel:

Grantová agentura ČR

Oddělení:

Hodnoty a politika

Související publikace:

Vnímání příjmových nerovností a preference ohledně rozdělení příjmů v České republice

Vnímání příjmových nerovností a preference ohledně rozdělení příjmů v České republice Článek využívá reprezentativní dotazníkové šetření …

Témata: ekonomie, mzdyaprijmy, politikaapostojekpolitice, socialninerovnosti

Typ publikace: impaktovanyclanek

Oddělení: Hodnoty a politika

Číst dále …

Newsletter

Pokud máte zájem o newsletter s novinkami našeho ústavu, zanechte nám váš e-mail. Odesláním formuláře vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.