
„Když přišla na svět dcera, uvědomila jsem si, že jsem na to sama! Dříve jsem cestovala, hodně sportovala. Teď sedíme s dcerou doma a počítáme peníze. To srovnání je hrozné – když o sobě víte, že jste soběstačná, že si umíte na všechno vydělat prací a najednou, když máte dítě, tak se propadáte na sociální dno. A je vám to líto hlavně kvůli tomu dítěti, protože si nemůžete některé věci vůbec dovolit.“
Paní Lenka je samoživitelkou a jednou z šesti žen, které se rozhodly sdílet své zkušenosti nejen z pracovního života v České republice. Jejich vyprávění si můžete přečíst v nové publikaci Životní příběhy jako zrcadlo nerovnosti. Tu vydá NESEHNUTÍ při příležitosti mezinárodní konference Rovné odměňování: věc nás všech pořádané 11. října ve spolupráci s Otevřenou společností, Sociologickým ústavem AV ČR, v.v.i., Úřadem vlády České republiky a pod záštitou Veřejné ochránkyně práv.
Příběh Lenky ilustruje hlubší souvislosti dotýkající se tématu nerovného odměňování žen a mužů v České republice. „Z výzkumu veřejného mínění, který se zaměřoval na názory veřejnosti na nerovné odměňování žen a mužů a na osobní zkušenosti se znevýhodněním, vyplynulo, že česká společnost (80 % žen a 56 % mužů) považuje nerovné odměňování žen a mužů za vážný problém. Přičemž, podle veřejnosti je (očekávaná a realizovaná) pečovatelská role žen, především péče o děti, jedna z největších příčin nerovného odměňování, jak uvedlo 86 % dotázaných,” říká Marta Vohlídalová ze Sociologického ústavu AV ČR, v.v.i., autorka výzkumu Genderové rozdíly v odměňování očima veřejnosti v České republice.
Výzkum veřejného mínění stejně jako publikace s životními příběhy žen jsou výstupy projektu Jak na rovnost odměňování… aneb Pozor na nezamýšlené důsledky! V rámci něj je organizována také jednodenní konference, která proběhne v prostorách Kanceláře veřejné ochránkyně práv v Brně a kde zazní nejnovější výzkumná zjištění, to, jaká je role státu při prosazování rovného odměňování, či příklady dobré praxe ze zahraničí.
Na odbornou diskuzi naváže také akce pro veřejnost. NESEHNUTÍ a Otevřená společnost na problém nerovného odměňování upozorní Dnem za rovné příjmy, který se uskuteční již po čtvrté. Letos připadá na 12. října. „Pro lepší představu, o 22 % nižší výplata znamená, že žena během kalendářního roku dostane výplatu jen za 9,5 měsíce a od 12. října tak prakticky pracuje zadarmo“, vysvětluje Lucie Čechovská z NESEHNUTÍ. “Různé podniky v Brně, Praze i v dalších městech poskytnou ženám v tento den slevu 22 %. Symbolicky tak poukážou na nerovnost ve společnosti a umožní ženám zažít, jaké by to bylo, kdyby měly stejnou kupní sílu jako muži,” sdělila jedna z organizátorek akce Kristýna Pešáková z NESEHNUTÍ.
Letošní podtitul Dne za rovné příjmy zní Rodičovství je také práce. “Týdně ženy stráví neplacenou prací v domácnosti a péčí o děti v průměru 22 hodin, zatímco muži pouze necelých 8 hodin.[1] V tomto roce proto chceme upozornit také na to, že ženy vedle své placené práce mnohem častěji než muži pečují o děti a starší lidi v rodině. Z toho důvodu častěji přistupují na částečné úvazky, úvazky na dobu určitou nebo vykonávají méně kvalifikované a hůře placené práce. Rovněž v zaměstnání jako je zdravotnictví, školství či sociální služby, jsou typické nízké mzdy, i když jsou tyto činnosti pro společnost nezastupitelné” dodává Lucie Čechovská z NESEHNUTÍ.
Přehled akcí upozorňujících na příjmovou nerovnost:
11. 10. konference Rovné odměňování: věc nás všech (Facebook)
- Kancelář veřejné ochránkyně práv, Údolní 39, Brno, 9:30 až 15:30
- prezentace vydané publikace Životní příběhy jako zrcadlo nerovnosti
12. 10. Den za rovné příjmy 2018. Rodičovství je také práce! (Facebook)
- Brno: infostánek na náměstí Svobody od 10:00 do 16:00
- Kutná Hora: infostánek od 10:00 do 16:00
- Praha: distribuce tematických novin a informací, stanice metra Vltavská
Přílohy:
Pozvánka Den za rovné příjmy 2018. Rodičovství je také práce!
Noviny ke Dni za rovné příjmy
Kontakt:
Kristýna Pešáková (NESEHNUTÍ),
Lucie Čechovská (NESEHNUTÍ),
Alena Křížková (Sociologický ústav AV ČR, v.v.i.),
Marta Vohlídalová (Sociologický ústav AV ČR, v.v.i.),
[1] KŘÍŽKOVÁ, A., VOHLÍDALOVÁ, M., POSPÍŠILOVÁ, K., MAŘÍKOVÁ, H. Aktuální rozdíly v odměňování žen a mužů v ČR: Hloubková analýza statistik a mezinárodní srovnání [online]. Praha: Ministerstvo práce a sociálních věcí 2017, s. 20. [cit. 2018-08-17]. Dostupné z: www.mpsv.cz/files/clanky/25032/MPSV_rovna_odmena_studie_Aktualni_rozdily_v_odmenovani_zen_a_muzu_CELA.pdf.
Vědci / vědkyně
V rámci projektu
Jak na rovnost v odměňování….aneb Pozor na nezamýšlené důsledky!
Trvání projektu: 2017 - 2018