Zvolte jazyk

  • Úvod
  • Aktuality
  • Z médií
  • Lux a Sunega: „Mikrobyty by mohly být pro investory výnosnější. Na dlouhodobé bydlení jsou ale nevhodné“

Vysoké náklady na bydlení v Praze vedou často zájemce ke koupi či pronájmu tzv. mikrobytů. Trend malých bytů zaregistrovala i řada developerů, kteří tak staví byty na hranici minimální zákonné rozlohy.

Ilustrace: Pixabay.com

Poptávku po malých garsonkách pro jednu osobu vyjma studentů, dobře vydělávajících lidí a zahraničních pracovníků rovněž vyhledávají na krátkodobé pobyty i turisté. Developeři tak cíleně staví stále častěji projekty s mikrobyty. Některé z nich přitom nedosahují minimální zákonné rozlohy 16 metrů čtverečních, většina se ale drží 25 metrů čtverečních. Argumentem pro tak malé životní prostory je velká poptávka pro krátkodobé bydlení, pro trvalé bydlení jsou poté určeny byty o více místnostech. Malé prostory mají vykompenzovat velké komunitní a coworkingové prostory, kavárny, posilovny a prádelny. Přesto poptávka po malých bytech rostech.

Ekonom bydlení Martin Lux vysvětluje, že malé byty jsou pro developery vzhledem k vyšší ceně za metr čtvereční ziskovější. „Také pravděpodobně nebudou mít nouzi o zájem ze strany investorů, protože výnos z pronájmu na metr čtvereční bude rovněž vyšší než u bytů větších,“ dodává. S tím souhlasí i ekonom Petr Sunega, který dodává, že mikrobyty jsou vhodné zejména pro krátkodobé bydlení, například pro studenty nebo pracovníky ze zahraničí. „Opravdu si moc nedokážu představit, kdo by chtěl v takovém bytě bydlet trvale. Z našich průzkumů neplyne, že by lidé, ani mladí, po takových bytech toužili. Podle mého názoru je to čistě jen reakce na vysoké ceny bytů v Praze, a tedy finanční nedostupnost větších bytů, a to i z důvodu problematické dostupnosti hypotečních úvěrů,“ rozvádí dále Sunega.

Mladí lidé dnes mají zájem také o minidomky, dřevostavby a mobilní domy, které jsou podle Sunegy často spojené s ideou ochrany životního prostředí a nižších nákladů. Podle Luxe nicméně výstavba mikrobytů může být jednou z cest, jak zlepšit problematiku nedostupného bydlení.

Celý článek dostupný online zde.

Vědci / vědkyně

doc. Ing. Mgr. Martin Lux, Ph.D.

doc. Ing. Mgr. Martin Lux, Ph.D.

Oddělení: Socioekonomie bydlení

Zobrazit profil

Ing. Petr Sunega

Ing. Petr Sunega

Oddělení: Socioekonomie bydlení

Zobrazit profil

Související publikace

Vlastní bydlení jako finanční bonus k důchodu

Vlastní bydlení jako finanční bonus k důchodu

2018, Mikeszová, Martina, Petr Sunega, Martin Lux, Veronika Aresta

Zobrazit publikaci

Manuál participativního bydlení

Manuál participativního bydlení

2023, Malý Blažek, Jan, Jana Kubcová, Tomáš Hoření Samec, Anna Vinklárková, Lukáš Houser (eds.)

Zobrazit publikaci

Newsletter

Pokud máte zájem o newsletter s novinkami našeho ústavu, zanechte nám váš e-mail. Odesláním formuláře vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

Bluesky

Nově nás naleznete také na Bluesky.