Společnost Bolt spustila program „Women for women“. Řidičky si mohou zvolit, zda vozit pouze ženy či naopak. Jeho cílem je zvýšit bezpečnost pasažérek i samotných řidiček. Tuto novou strategii okomentovala socioložka Markéta Švarcová pro server Aktuálně.cz.

V době pandemie značně narostl počet řidiček alternativních taxislužeb. Jde o časově flexibilní zaměstnání, které ženám umožňuje lépe sladit péči o děti a práci. Jako řidičky však mohou být vystaveny většímu riziku násilí či obtěžování. „Aktivita Boltu je tedy logickou reakcí na poptávku. Argument bezpečnosti vychází ze zkušeností jak samotných řidiček, tak žen, které tu službu využívají. Ukazuje se na tom ale obecnější problém, který je třeba řešit. Když to řeknu velmi zjednodušeně, stát nechá tyto platformy zaměstnávat úplně kohokoliv, aniž by se například muselo dokazovat, že mají živnostenské oprávnění nebo povolení k pobytu,“ vysvětluje Švarcová. V současné době běží Česku lhůta pro zlepšení pracovních podmínek prostřednictvím digitálních platforem. Ty v současnosti často využívají právního vakua, čímž profitují na levné pracovní síle. „Mám přitom pocit, že se téma na ministerstvech zatím příliš neřeší. Zavést povinnosti, jakým způsobem by tyto platformy měly někoho zaměstnávat, aby byly dodrženy aspoň minimální sociální a zdravotní jistoty těchto pracujících, jsou zásadní,“ dodává socioložka.
Výhradu k projektu Women for women má Švarcová jen jednu. K uskutečnění jízdy je zapotřebí nahrát do aplikace průkaz totožnosti a selfie, které systém porovná. Bolt se tím snaží předcházet zneužívání podmínek. „Vůči možnosti využít službu jen po sdílení vlastního ID bych se vymezila. Rozumím potřebě ověření, přesto si myslím, že sdílet průkaz totožnosti je z hlediska GDPR poměrně rizikové. Dle mého by selfie stačilo,“ rozebírá Švarcová. Řidička má nadále možnost jízdu odmítnout, pokud při nástupu zjistí, že cestující není žena.
Celý článek na aktualne.cz.
Vědci / vědkyně
Související publikace
Podnikání jako mužský svět? Využívání kompetencí v podnikání sebezaměstnaných žen a mikropodnikatelek v ČR
2024, Maříková, Hana, Švarcová, Markéta, Křížková, Alena
Podnikání během pandemie a krize v kontextu genderových nerovností
2024, Švarcová, Markéta, Pospíšilová, Marie