Večerník, J., M. Mysíková. 2015. „Chudoba v České republice. Kritický pohled na evropské ukazatele“. ISBN 978-80-7330-283-2.
Využíváme národních a mezinárodních dat šetření EU-SILC:
•k porovnání různých ukazatelů chudoby
•k porovnání dat tohoto šetření s administrativními zdroji
•k porovnání doby setrvání v chudobě podle jednotlivých ukazatelů
•k porovnání situace v České republice se zeměmi EU.
Oproti indikátorům EU prezentujeme výhody „subjektivního“ ukazatele chudoby založeného na výpovědi, že domácnost vychází s příjmy s velkými obtížemi.
Důvodem je to, že „subjektivní“ ukazatel bere v úvahu nejen příjmy, ale i výdaje a další okolnosti, takže poskytuje vyrovnanější výsledky ve stratifikační, demografické a prostorové struktuře populace. Odpovídá rostoucí pozornosti ke konceptu subjektivního blahobytu ve společenských vědách i v politice a zvyšujícímu se respektu k jeho ukazatelům. Z hlediska tohoto ukazatele Česká republika sice pozbývá prvenství země EU s nejmenší chudobou, avšak uchovává si velmi dobré místo před ostatními tranzitivními zeměmi.
Studie byla financována z programu Strategie AV21 pro Sociologický ústav AV ČR, v. v. i.
Strategie AV21 „Špičkový výzkum ve veřejném zájmu“ má za cíl identifikovat problémy a výzvy dnešní doby a koordinovat výzkumné úsilí pracovišť Akademie věd směrem k jejich řešení. Základním nástrojem pro realizaci Strategie AV21 je soubor koordinovaných výzkumných programů pracovišť Akademie věd. Tato studie byla zpracována v rámci programu „Efektivní veřejné politiky a současná společnost“ (koordinátor: doc. Ing. Daniel Münich, Ph.D., Národohospodářský ústav AV ČR, v.v.i.), v rámci tématu „Chudoba, bohatství a střední třída“ (koordinátor: doc. Ing. Jiří Večerník, CSc., Sociologický ústav AV ČR, v.v.i.).
Department
Themes
Economy, Standard of Living