Trvání projektu: 
2011 - 2014

Cílem projektu je analyzovat proces demografické změny (zvláště úbytek počtu obyvatel a s ním související změny demografické struktury) v regionech a městech ve střední Evropě a jejich důsledky pro schopnost dotčených regionů a měst zajišťovat na svém území veřejné služby a fungování infrastruktury. Projekt v první fázi komparativně analyzuje procesy demografické změny a náklady na zajištění veřejných služeb a infrastruktury v regionech NUTS 3 ve střední Evropy. Ve druhé fázi se projekt soustředí na detailní analýzu dopadů demografických změn na management veřejných služeb a infrastruktury ve vybraných „pilotních regionech“. Cílem této série případových studií je především analyzovat strategie, které regiony i města v reakci na demografické změny používají, a identifikovat příklady dobré praxe a inovativní řešení používaná pro zajištění veřejných služeb a infrastruktury. V závěrečné fázi projektu bude připraven přehled o inovativních a účinných strategiích, jimiž města a regiony reagují na problémy vyvolané demografickými změnami, a bude zajištěno rozšíření těchto informací mezi regiony a města ve střední Evropě.

Více informací na:

http://www.adapt2dc.eu/adapt2dc/homepage.htm

PUBLIKACE:

 • Policy newsletter ke stažení v pdf níže.

 

 • Newsletter ke stažení zde:

ADAPT2DC 1st newsletter, October 2012

http://www.adapt2dc.eu/adapt2dc/newsletter_2.pdf

http://www.adapt2dc.eu/adapt2dc/newsletter_3.htm

http://www.adapt2dc.eu/adapt2dc/newsletter_4.htm

http://www.adapt2dc.eu/adapt2dc/newsletter_5.htm

 

 • Demographic Change in Central Europe ke stažení zde:

http://www.adapt2dc.eu/adapt2dc/SEB_report_FINALa.pdf

 

Témata: 
regiony
Zadavatel: 
mezinárodní projekt

Publikace vydané v rámci projektu (celkem 5, zobrazeno 1 - 5)

Šimon, Martin, Mikešová, Renata

The study provides a basic comparative demographic analysis of regions in the Central European area. It is particularly focused on population shrinkage and population ageing which is present at the regional level in all the countries in Central Europe. Firtly, information about the territorial scope and thematic focus of the study is described. Secondly, a demographic and socio-economic analysis of shrinking and growing regions and cities in Central Europe for the last ten years is provided.

Téma:
regiony, věk a stárnutí, veřejná politika
Oddělení:
Lokální a regionální studia
Typ publikace:
jiná publikace
Tomay Kyra, Lea Kőszeghy, Lívia Kelenné Török, Martin Šimon

The e-book is especially targeted to practitioners at the local and regional level who face demographic change (ageing, population shrinking, selective migration) in their everyday work, or will be possibly exposed to such changes in the future.

Téma:
bydlení, ekonomie, migrace a mobilita, regiony, věk a stárnutí, veřejná politika
Oddělení:
Lokální a regionální studia
Typ publikace:
jiná publikace
Zoltan Dorogi, Matthias Gather, Jolanta Perek-Białas, Francesca S. Rota, Katarzyna Tarnawska, Michal Tomčík, Martin Šimon

Demographic change is one of the most important challenges for economically, socially and environmentally sustainable development in many regions of Central Europe. Population losses due to low fertility rates, migration and population ageing have already been experienced in many parts of regions, cities as well as some metropolitan areas. It is crucial to realize that population shrinkage and ageing is and will be important both for urban and rural areas in Central Europe.

Téma:
EU, regiony, sociální politika, věk a stárnutí
Oddělení:
Lokální a regionální studia
Typ publikace:
jiná publikace
Marcin Baron, Artur Ochojski, Adam Polko, Katarzyna Warzecha, Martin Šimon
  Téma:
  ekonomie, regiony, spotřeba, věk a stárnutí, veřejná správa
  Oddělení:
  Lokální a regionální studia
  Typ publikace:
  odborná kniha / monografie
  Šimon, Martin, Mikešová, Renata, Eds.

  Publikace informující o demografických změnách ve střední Evropě je  určena především tvůrcům politik na místní a regionální úrovni, kteří se zabývají dopady demografických změn v jejich regionech. Jednotlivé kapitoly se zaměřují na vývoj počtu obyvatel  a další demografické charakteristiky, věnují se politikám zaměřeným na demografické změny ve střední Evropě a poskytují hlubší vhled do vybraných regionů, které se potýkají s úbytkem obyvatelstva a stárnutím populace.

  Téma:
  regiony, spotřeba, transformace, věk a stárnutí, veřejná politika, veřejná správa
  Oddělení:
  Lokální a regionální studia
  Typ publikace:
  odborná kniha / monografie