Zvolte jazyk

  • Úvod
  • Projekty
  • Kultivace (vztahů, prostředí a podmínek) medicíny (KULTIMED)

Trvání projektu: 2023 - 2026

Kategorie: Projekty

Cílem je zvýšit odolnost a udržitelnost českého zdravotnictví vůči následkům personální krize, která se projevuje odlivem kvalifikovaných pracovních sil do zahraničí či z oboru. Věříme, že se na tomto trendu podílejí i neideální mezilidské vztahy způsobené generačním "nedorozuměním". V rámci projektu identifikujeme nejpalčivější problémy mediků/ček a mladých lékařů/ek prostřednictvím kvantitativního i kvalitativního výzkumu. Expertní skupiny na základě analýzy těchto zjištění připraví výukové moduly zacílené na tyto problémy a pilotně je otestují ve výuce na 2. LF UK a MU LF Brno. Další expertní zpracování povede ke vzniku e-learningu, mentoringu a podkladů pro revizi Strategie rovnosti žen a mužů pro léta 2021-2030. Závěrem uspořádáme konferenci pro lepší diseminaci.

V září 2023 byla zahájena realizace projektu. Začátek projektu byl spojen s intenzivní komunikací mezi jednotlivými partnerskými organizacemi a celým realizačním týmem. Výzkuný tým se zaměřil na přípravu prvního dotazníkového šetření mezi studujícími vysokých škol v ČR a také koordinaci mentoringu, který je plánován na rok 2024. Byly také připraveny informační texty, které byly využity pro nový web projektu (dostupný na https://kultimed.soc.cas.cz). V nadcházejícím období roku 2024 se tým zaměří především na realizaci dalších výzkumů a sběru dat, které jsou předpokladem dalších, praktičtěji zaměřených aktivit, jako je příprava vzdělávacích modulů. 

Kód projektu: TQ01000238

Program: TQ-Program na podporu aplikovaného výzkumu a inovací SIGMA

Interní aplikační garant: 2. lékařská fakulta Univerzita Karlova v Praze, řešitel Mgr. et Mgr. Martin Zielina Ph.D.

Partner: 1. lékařská fakulta Univerzita Karlova v Praze, řešitelka MUDr. Barbora East, Ph.D. FEBS AWS

Více o projektu naleznete na jeho webových stránkách: https://kultimed.soc.cas.cz/cs

 --


V roce 2024 proběhla příprava a/nebo realizace dvou šetření využívající smíšený výzkumný design. Bylo realizováno a) dotazníkové šetření a navazující kvalitativní výzkum formou focus group a individuálních rozhovorů s mladými lékaři/kami, kteří jsou v procesu specializačního vzdělávání, nebo mají maximálně 2 roky složenou atestační zkoušku. Výzkumná šetření se soustředila na výzkum pracovních podmínek cílové skupiny, jejich zkušenosti s nehodným chováním na pracovišti i během specializačního vzdělávání, ale také na možnosti kombinace časově náročné profese se soukromým životem; b) dotazníkové šetření a navazující kvalitativní výzkum formou focus group a individuálních rozhovorů se studujícími lékařských fakult. Do výzkumu se mimo jedné fakulty zapojily všechny lékařské fakulty v ČR. Se studujícími jsme diskutovali především to, jak vnímají a hodnotí časovou, emoční a psychickou náročnost studia, také jsme zkoumali četnost výskytu negativních jevů (kdo byl realizátor/ka i samotné dopady) a dále jsme se soustředili na kulturu, hodnoty a vztahy na lékařských fakultách. Výstupy všech šetření jsou průběžné zpracovávány a publikovány / budou publikovány v r. 2025 ve formě výzkumných a tiskových zpráv. Obě šetření jsou především podkladem pro připravované e-learningové moduly pro studující a vyučující na lékařských fakultách. Ty budou vytvářeny v r. 2025 a pilotně otestovány v r. 2026.

Hlavní řešitel/ka:

Řešitelský tým:

Spoluřešitelé mimo ústav:

  • PhDr. Šárka Tomová, Ph.D., PhD., MPH
  • doc. MUDr. Jaromír Matějek, Th.D., Ph.D.

Témata:

Gender, Mezilidské vztahy, Práce, Veřejné zdraví

Zadavatel:

Technologická agentura ČR

Oddělení:

Gender & sociologie

Newsletter

Pokud máte zájem o newsletter s novinkami našeho ústavu, zanechte nám váš e-mail. Odesláním formuláře vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

Bluesky

Nově nás naleznete také na Bluesky.