Výzkumné oddělení Gender & sociologie patří již od roku 1990 mezi hlavní vědecké instituce v České republice rozvíjející genderová studia, feministickou teorii a metodologii. Vydává etablovaný transdisciplinární časopis genderových studií a feministické teorie Gender a výzkum / Gender and Research. Oddělení je zapojeno do tematicky zaměřených mezinárodních vědeckých organizací a spolupracuje se zahraničními i domácími univerzitními pracovišti. Členky oddělení působí také v rámci evropských expertních sítí poskytujících poradenství v oblasti rovných příležitostí a spolupracují s občanskou společností. Oddělení je členskou organizací České ženské lobby a spolupracuje s řadou neziskových organizací. Jednotlivé pracovnice jsou členkami Genderové expertní komory.
Časopis Gender a výzkum / Gender and Research
je recenzovaný vědecký transdisciplinární časopis genderových studií a feministické teorie. Časopis přispívá k rozvoji kritického vědeckého bádání i diskuse o aktuálních tématech v českém, evropském i světovém kontextu. V časopise jsou publikovány stati, které uplatňují genderovou či feministickou perspektivu v sociálních a humanitních vědách. Časopis vede mezinárodní redakční rada. Je zařazen v databázi SCOPUS, ERIH PLUS, Central European Journal of Social Sciences and Humanities a v dalších odborných databázích. Časopis vychází v česko-anglické verzi 2x ročně v tištěné podobě a rovněž na internetových stránkách (www.genderonline.cz). Do roku 2016 vycházel pod názvem Gender, rovné příležitosti, výzkum.
Výzkumná témata
1. Gender a pracovní trh
Zaměřujeme se na zhodnocení společenských procesů, které ovlivňují genderovou strukturu trhu práce, a na zdroje, mechanismy a typy genderové diskriminace. V souvislosti s tím zkoumáme také politiky sociálního státu. Z hlediska sociálního vyloučení klademe důraz na identifikaci a situaci marginalizovaných skupin populace. Dalšími oblastmi zkoumání jsou flexibilita, flexijistota a gender v organizacích, managementu a podnikání.
2. Sociologie soukromého života
Problematikou soukromého a rodinného života se zabýváme v souvislosti s procesy individualizace, transformace pracovního trhu a změnami v oblasti rodinných a dalších sociálních politik. Sledujeme jejich dopady na uspořádání soukromých životů, zejména na formy intimity, partnerství a rodičovství. Zaměřujeme se na téma bezdětnosti, otcovství a mateřství, rozvodovosti, otázku ženských reprodukčních a sexuálních práv a konstrukci genderových identit.
3. Feministická kritika nerovností
Zaměřujeme se na marginalizované skupiny žen a mužů a identifikaci prolínání sociálních kategorií vytvářejících specifické formy a konstelace znevýhodnění. Genderové nerovnosti zkoumáme v širších souvislostech modernizace a globalizace, které společnosti konfrontují s různými formami nespravedlnosti a nerovností. Výzkumně se rovněž věnujeme občanskému aktivismu a kritice společenských procesů ze strany ženských organizací a feministického hnutí.
4. Politika péče
Genderové rozdělení placené práce a neplacené péče je jedním z referenčních bodů kritiky sociálních a genderových nerovností. Vztah mezi placenou a neplacenou činností zkoumáme z hlediska historicky a kulturně proměnlivých ideologií a institucionálního rámování péče na národní a nadnárodní úrovni. Proměny péče zkoumáme také v souvislosti s marginalizací některých skupin vlivem globalizace.
Kontakt: tel.: +420 210 310 351, +420 210 310 352, e-mail:
Členové a členky oddělení
- Alžběta Mangarella, Ph.D.
- Eva Nechvátalová
- PhDr. Hana Hašková, Ph.D.
- PhDr. Hana Maříková, Ph.D.
- PhDr. Mgr. Josef Vošmik, Ph.D.
- Mgr. Kristýna Pospíšilová
- PhDr. Marie Pospíšilová, Ph.D.
- Mgr. Marie Heřmanová, Ph.D.
- Mgr. Markéta Švarcová
- PhDr. Marta Vohlídalová, Ph.D.
- Ing. Mgr. Olga Gheorghiev, Ph.D.
- doc. Mgr. Radka Dudová, Ph.D.
- Mgr. Romana Marková Volejníčková, Ph.D.
- Mgr. Zuzana Uhde, Ph.D.
Témata
Gender, Péče, Práce, Rodičovství, Rodina, Sexualita, Sociální nerovnosti
Vybrané publikace
Nejisté vyhlídky. Proměny vědecké profese z genderové perspektivy
2013, Linková, Marcela, Kateřina Cidlinská, Hana Tenglerová, Marta Vohlídalová, Alice Červinková
Vědci a vědkyně v pohybu: o akademické mobilitě
2012, Vohlídalová, Marta, Alice Červinková
Aktuálně řešené projekty
Nerovnosti v nastavení, využívání a diskurzech politik rodičovské dovolené v perspektivě sociální udržitelnosti
Trvání projektu: 2023 - 2026
Data Matters: Sociotechnical Challenges of European Migration and Border Control (DATAMIG)
Trvání projektu: 2023 - 2027
Kultivace (vztahů, prostředí a podmínek) medicíny (KULTIMED)
Trvání projektu: 2023 - 2026