Vydáno: 1. 7. 2024
Ostatní

V těchto dnech byla spuštěna Elektronická lexikální databáze indoíránských jazyků: persko-český modul, která vznikla ve spolupráci Sociologického ústavu AV ČR, v. v. i., a Filozofické fakulty UK jako jeden z hlavních výstupů projektu programu ÉTA TAČR TL03000369. Databáze je dostupná od 27. června 2024 na webové stránce eldi.soc.cas.cz.

Elektronická lexikální databáze indoíránských jazyků: persko-český modul

Na zpracování lexikografických dat a doprovodných textů se podílel autorský tým ve složení Darina Vystrčilová, Mona Khademi, Radka Taucová z SOÚ AV ČR a Zuzana Kříhová, Bořivoj Nachtmann a Ľubomír Novák z FF UK. Vývoj softwaru pro konverzi dat a webovou stránku zajistil Boris Lehečka.

V souvislosti s projektem vznikl také nový jazykový korpus Araneum Persicum autora Vladimíra Benka z Univerzity Komenského v Bratislavě ve třech velikostních verzích, který je k dispozici na webu unesco.uniba.sk, a do jehož nejmenší verze jsou nasměrovány odkazy z jednotlivých hesel slovníku. Mobilní aplikace tohoto modulu pod názvem Persko-český mobilní slovník je v procesu certifikace pro Google Play a Apple Store.

Kontakty:

Redakční skupina: eldi@soc.cas.cz
Technická podpora: eldi@daliboris.cz

Více o projektu naleznete zde.

 

Sdílejte tuto stránku