Zvolte jazyk

Trvání projektu: 2020 - 2023

Kategorie: Projekty

Projekt TA ČR, reg. č. TL03000657

Cílem projektu je analýza a návrh způsobu inovace Informačního systému o průměrném výdělku (dále jen ISPV), aby umožnil dlouhodobě sledovat vliv faktorů, které dosud nebyly dostatečně sledovány ani evidovány. Pozornost bude věnována zejména začlenění proměnných týkajících se péče. Podle dosavadních zjištění v ČR i zahraničí se tyto charakteristiky významnou měrou podílejí na genderových rozdílech v odměňování. Hlavním výstupem projektu bude návrh inovace ISPV v podobě konkrétních nových proměnných a postupů jejich evidence a analýzy. Tento návrh bude analyticky a odborně podložen a podmínky jeho realizace budou diskutovány se všemi relevantními aktéry (zaměstnavatelé, MPSV, Trexima). Výsledky projektu budou využity MPSV ČR, které je zadavatelem sběru dat ISPV a zároveň aplikačním garantem.

Během roku 2021 těžiště řešení projektu spočívalo zejména v  dokončení sběru dat k jednotlivým výzkumným aktivitám, analýze a zpracování dat a zejména pak v realizaci dvou workshopů, které se ukázaly být zcela klíčové pro další směřování projektu. Probíhající řešení v roce 2021 nasměrovalo projekt blíže k návrhu konkrétního řešení rozšíření databáze ISP/V o indikátory rodičovství směrem k hledání možných způsobů propojení databáze ISP/V s veřejnými registry namísto zvyšování zátěže zaměstnavatelů a rozšiřování množství sbíraných dat.

Během roku 2022 postupovalo řešení projektu v souladu s plánem upraveným plánem. Část aktivit pak byla na základě žádosti o prodloužení projektu přesunuta do prvního pololetí roku 2023 (aktivity TL03000657-V8 Závěrečná konference projektu a dokončení aktivit TL03000657-V5 Závěrečná publikace z projektu a TL03000657-V3 Analýza stávajících dat ISPV).

V roce 2022 bylo úspěšně realizováno recenzní řízení odborného článku v impaktovaném časopise (aktivita TL03000657-V2), přičemž výsledky studie byly prezentovány také na konferenci České demografické společnosti 26/5/2022 v Táboře. V roce 2022 probíhaly také další analýzy, které byly využity při přípravě draftu závěrečné publikace, která bude dokončena v roce 2023 (aktivita TL03000657-V5).

Dále byla dokončena studie, která je hlavním výstupem aktivity TL03000657-V4 Studie zahraniční praxe a právní analýza možností sledování mzdových statistik. Elektronická publikace autorek K. Pospíšilová, N. Mansella a M. Vohlídalová. Linked employer-employee data týkající se mezd a rodičovství: Dobrá praxe v zahraničí a právní analýza ČR. Praha: SOÚ AV ČR. 70 s. byla vystavena na webu a rozeslána na MPSV ČR i dalším aktérům, s nimiž byla navázána spolupráce v rámci realizovaných workshopů.
Jedním z nejpřínosnějších výsledků projektu v roce 2022 byla realizace workshopu v podobě uzavřeného kulatého stolu pro zvané hosty 15.11.2022. Workshop byl uspořádán ve spolupráci s MPSV ČR v rámci závěrečné konference projektu 22 % k rovnosti, čímž došlo k těsnému propojení týmu projektu TAČR a klíčových pracovnic a pracovníků MPSV ČR, kteří se problematikou rovného odměňování zabývají. V návaznosti na závěry dvou již realizovaných workshopů v roce 2021, byl tento workshop zacílen na hledání možností (legálních i věcných) propojení dat ISPV s daty z informačního systému veřejné správy, které obsahují (nejen) údaje o rodičovství (konkrétně evidence obyvatel). Na workshopu byl diskutován konkrétní návrh inovace ISPV, který hledal cesty a možnosti, jak a s čím toto propojení zajistit. Všichni experti a expertky se sice shodli, že jde o jedinou schůdnou cestu, jak údaje o rodičovství do dat o mzdách zahrnout, jedná se však o cestu, která si podle všeho vyžádá legislativní úpravu.

Závěry workshopu budou zapracovány do finálního návrhu inovace, který bude prezentován v rámci závěrečné publikace z projektu připravované v rámci aktivity TL03000657-V5 Genderové rozdíly v odměňování a rodičovství a možnosti inovace ISPV. Co se týče dalších prací na této aktivitě, během roku 2022 byly připraveny dílčí analytické kapitoly z jednotlivých výzkumných částí projektu, které budou součástí finální publikace. Celá publikace pak bude finalizována a projde recenzním řízením v 1. polovině roku 2023.
V roce 2022 dále pokračovaly práce na aktivitě „Analýza stávajících dat ISPV“ (TL03000657-V3), a to v úzké spolupráci s firmou Trexima, která opět dodávala řešitelskému týmu výpočty na základě přesného zadání. Vzhledem k personální změně ve firmě Trexima však došlo k výraznějšímu zpoždění dodávaných výstupů, což zpomalilo práci na této aktivitě. Dalším zpomalení realizace aktivity bylo způsobeno také nástupem na mateřskou K. Pospíšilové, která je pro realizaci této aktivity klíčová. Z tohoto důvodu bylo dokončení aktivity přesunuto na rok 2023, kdy bude článek dokončen a bude realizováno recenzní řízení.

I v tomto roce se podařilo jednotlivé aktivity dobře propojovat. Úspěchem je úzké navázání spolupráce s týmem projektu 22 % na MPSV ČR a také s dalšími aktéry z MPSV. Zejména problematika dat, jejich nedostupnosti a nemožnosti propojení s dalšími zdroji dostupnými státu se totiž ukázalo jako palčivé téma, které řeší experti a expertky MPSV ČR zabývající se (nejen) problematikou mezd na každodenní bázi. Ze strany MPSV ČR byla zvažována možnost dále využít síť námi identifikovaných odborníků, s nimiž jsme v podobě workshopů navázali spolupráci, pro svoje další potřeby (např. v případě vytvoření pracovní skupiny pro dostupnost a propojování dat v budoucnosti).

Hlavní řešitel:

Členové řešitelského týmu:

Spoluřešitelé mimo ústav:

  • Doc. PhDr. Jana Marie Šafránková, CSc. (Vysoká škola regionálního rozvoje a Bankovní institut – AMBIS, a.s.)
  • JUDr. Natálie Mansella, Ph.D.
  • PhDr. Iva Zadražilová

Témata:

Pohlaví, Mzdy a příjmy, Péče, Rodičovství

Zadavatel:

Technologická agentura ČR

Oddělení:

Gender & sociologie

Související publikace:

Genderové rozdíly v odměňování a rodičovství: možnosti inovace ISPV

Genderové rozdíly v odměňování a rodičovství: možnosti inovace ISPV Cílem publikace je najít cestu k tomu, jak inovovat ISPV (Informační systém o pr…

Témata: gender, prace

Typ publikace: jinapublikace

Oddělení: Gender & sociologie

Číst dále …

Rozdíl v odměňování žen a mužů, efekt rodičovství a prekarity

Rozdíl v odměňování žen a mužů, efekt rodičovství a prekarity Gender pay gap, parenthood and work precarity. The paper focuses on how parenthood(measured…

Témata: gender, mzdyaprijmy

Typ publikace: impaktovanyclanek

Oddělení: Gender & sociologie

Číst dále …

Linked employer-employee data týkající se mezd a rodičovství: Dobrá praxe v zahraničí a právní analýza ČR

Linked employer-employee data týkající se mezd a rodičovství: Dobrá praxe v zahraničí a právní analýza ČR Publikace se zaměřuje na problematiku sběr…

Témata: gender, mzdyaprijmy

Typ publikace: odbornaknihamonografie

Oddělení: Gender & sociologie

Číst dále …

Newsletter

Pokud máte zájem o newsletter s novinkami našeho ústavu, zanechte nám váš e-mail. Odesláním formuláře vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.