
Vyprávění je sociologicky důležitou interpretativní aktivitou, která prostupuje sociální interakce. Vyprávíme druhým o sobě, o druhých a o světě, a tak konstruujeme smysl sociálního dění (minulého, přítomného, budoucího).
Může být vyprávění zároveň konstrukcí i výpovědí o realitě? Je narativní konstruktivismus slučitelný s narativním realismem? Jde o konkurenční nebo doplňující se východiska?
Ať už byl zájem o narativitu v posledních desetiletích motivován nejrůzněji, myšlenka, že vyprávění konstruuje realitu, určovala uvažování o tomto tématu v sociální (meta)teorii. Prvky sociálního konstruktivismu nacházíme v řadě výzkumných programů a ve zjednodušené podobě pronikly do laického povědomí post-faktické doby. Narativní realismus naopak zdůrazňuje vztah vyprávění k realitě mimo aktivity interpretací. Vyprávění není jen konstrukcí, nýbrž zkušeností reality, která je zdrojem informací a umožňuje reflektovat důsledky a možnosti jednání.
Seminář poskytne prostor pro debatu o východiscích narativního výzkumu. Úvodní prezentace bude navazovat na knihu přednášejícího Vyprávění a rozhovor. Teorie sociální intersubjektivity, kterou v roce 2019 vydalo Sociologické nakladatelství (SLON).
Prezentované výsledky vznikly na základě šestiměsíčního výzkumného pobytu přednášejícího (09/2020 – 02/2021) na Institutu pro sociologii na Universität Innsbruck, který byl realizován za podpory Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání, projekt Mezinárodní mobilita pracovníků Sociologického ústavu AV ČR, v.v.i. II, reg. č.: CZ.02.2.69/0.0/0.0/18_053/0016983.
Martin Ďurďovič je vědeckým pracovníkem Sociologického ústavu AV ČR, v.v.i. a externě vyučuje na Katedře sociologie FF UK. Zabývá se sociální teorií a studiem vztahů mezi společností a energetikou.
Online semináře budou organizovány přes službu Zoom. Je nutná registrace pro zaslání přístupových údajů. Odkaz na registraci naleznete ZDE.