Zvolte jazyk

  • Úvod
  • Projekty
  • Fenomén bezdětnosti v kontextu sociálních změn v české společnosti

Trvání projektu: 2003 - 2006

Kategorie: Projekty

Projekt byl zaměřen na analýzu fenoménu bezdětnosti v české společnosti. Kromě studia nedobrovolné bezdětnosti byl zaměřen i na šetření volby života bez dětí. Důraz je kladen na výzkum životních strategií, podmínek a identit bezdětných mužů a žen tří věkových kategorií. Stěžejní fází projektu byl rozsáhlý kvalitativní výzkum postavený na hloubkových, polostandardizovaných a v 1. a 3. roce výzkumu opakovaných rozhovorech. Bezdětnost byla však zkoumána komplexně, se zahrnutím sociodemografické analýzy vývoje počtu a struktury bezdětných, mediální analýzy a sekundární analýzy kvantitativních sociologických dat o rodinném životě a reprodukčním chování české populace. Svým zaměřením výzkum rozšířil dosavadní poznání studií bezdětnosti v rovině předmětové i metodologické.

Řešitelka: Hana Hašková, Sociologický ústav AV ČR

Spoluřešitelka: Lenka Zamykalová, Ústav pro lékařskou etiku a ošetřovatelství 3. LF UK

 

http://www.slon-knihy.cz/detail.php?user=1d8be1966a1fb0206a48e80c7156ade3&id_prod=210

Fenomén bezdětnosti

Hana Hašková

Abstrakt

Cílem knihy je prozkoumání a vysvětlení fenoménu bezdětnosti v české společnosti. Autorka se dotýká široce diskutovaného tématu nízké plodnosti české společnosti a prodlužování období bezdětnosti mezi mladými lidmi (tzv. odkládání rodičovství). V knize si stanovuje dvě výzkumné otázky: Jaké faktory přispívají k prodlužování období bezdětnosti a případně k bezdětnosti celoživotní? Jak definují (rozumějí) svou (své) bezdětnost(i) samotní bezdětní, jak se podle nich a v jejich vlastním případě bezdětnost „dělá“ a jak ji prožívají? Zaměření výzkumných otázek vedlo autorku k využití dat a metodických postupů jak kvantitativní, tak i kvalitativní povahy, a to tak, aby byla využita explanační síla komplementarity těchto výzkumných přístupů a dat. Autorka identifikuje faktory, které mají vliv na prodlužování období bezdětnosti a míru bezdětnosti v české společnosti mezigeneračně, pojmenovává rovněž faktory, jejichž vliv na prodlužování období bezdětnosti se v současné době posiluje. Na základě propojení poznatků z kvalitativní i kvantitativní analýzy dat autorka dále ukazuje na možný potenciál teorie genderové spravedlnosti pro vysvětlení růstu podílu bezdětných v současné české společnosti. Bude česká společnost společností bezdětných a jedináčků? Jaké důvody vedou mladé lidi k prodlužování období bezdětnosti? Jaké faktory přispívají k celoživotní bezdětnosti? Proč došlo k dramatickému poklesu plodnosti a růstu podílu bezdětných v české populaci zejména v 90. letech 20. století? Proč k nim nedošlo dříve? Jakou roli hrají genderové stereotypy a možnosti kombinování práce a péče v reprodukčních plánech mladých mužů a žen? Kdo zůstává bez dětí? Jak se volí bezdětnost? Jak se s bezdětností smiřuje? Kde leží hranice mezi dobrovolnou a nedobrovolnou bezdětností? Jsou životy bezdětných prázdné nebo životy rodičů přeplněné? Je bezdětnost ztrátou nebo příležitostí? Může být nedobrovolná bezdětnost volbou a dobrovolná bezdětnost nevolbou? Jak definují a jak prožívají bezdětnost bezdětní muži a jak ženy?

Hlavní řešitel/ka:

Zadavatel:

Grantová agentura ČR

Oddělení:

Gender & sociologie

Související publikace

Mít děti? Co je to za normu? Čí je to norma?

Mít děti? Co je to za normu? Čí je to norma?

2006, Hašková, Hana, Zamykalová, lenka

Zobrazit publikaci

Fenomén bezdětnosti v sociologické a demografické perspektivě

Fenomén bezdětnosti v sociologické a demografické perspektivě

2006, Hašková, Hana (ed.), Petra Šalamounová, Hana Víznerová, Lenka Zamykalová

Zobrazit publikaci

Fotogalerie

Newsletter

Pokud máte zájem o newsletter s novinkami našeho ústavu, zanechte nám váš e-mail. Odesláním formuláře vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

Bluesky

Nově nás naleznete také na Bluesky.