Published: 1. 2. 2023
Media

Socioekonom Martin Lux v rozhovoru pro server iDnes hovořil o situaci na hypotečním trhu s byty.

Ilustrace: Pixabay.com

Martin Lux v rozhovoru pro iDnes zmiňuje například důvody velkého růstu cen nemovitostí, který v posledních letech zažíváme: „Pozemků je jen omezené množství a nelze zastavět všechnu půdu. Pozemky nelze vyrobit, když je jich nedostatek. Tak dochází ke spekulacím, kdy člověk vydělává jen prostým faktem, že drží pozemek prázdný. (...) Investoři se na realitní trh dívají jako na velmi dobré zhodnocení svých financí. Ve velkém nakupují byty a ženou ceny ještě výš nad úroveň toho, co je rozumné, a to s vidinou minulého zisku. Pokud vědí, že za minulý rok vzrostly ceny dejme tomu o 20 procent, věří, že letos to bude stejné," komentuje Lux. Dále rozebírá důvody, proč Češi touží po bydlení ve vlastní nemovitosti a podobnost tohoto efektu na ostatních trzích s nemovitostmi v Evropě. 

„Podle indexu, který počítáme my – ten však není veřejný –, ceny bytů ve druhém čtvrtletí tohoto roku za celou republiku dále rostly. Sice už ne tak intenzivně jako v tom prvním, ale v žádném z krajů jsme ještě nezaznamenali, že by se růst cen zastavil. (...) K oslabení poptávky a stagnaci cen ovšem z logiky věci dojít musí. Zda to však bude tento rok, nebo později, nikdo neví. A nevědí to ani ti, kteří tvrdí, že to vědí. (...) Myslím, že se chýlí ke konci právě doba silné potřeby vlastnit své bydlení. Přijde nová doba, jež dá větší prostor alternativním formám bydlení. Mohou to být klasické nájmy, ale také může vzniknout prostor pro družstevní nebo komunitní bydlení. Inovací se objeví víc, trh s bydlením bude pestřejší. A lidé si uvědomí, že existují i jiné možnosti, kam investovat peníze, než jsou cihly. Což nám ve finále může pomoci ve více ohledech," popisuje možný budoucí vývoj vedoucí oddělení Socioekonomie bydlení.

V rozhovoru dále také mluví o mezigeneračním vztahu k nemovitostem. Podle Luxe je v Česku silná tradice dědění majetku nebo peněz, které jsou určeny právě na získání nemovitosti. Zmíněn je také nedávno spuštěný projekt NájemPlus nebo vliv energetické krize na nájmy a dostupnost nemovitostí. Celý rozhovor je dostupný (v placené verzi) online. Martin Lux poskytl v nedávné době také komentář pro Forbes.

Share this page
Související publikace: 
2021
Sunega, Petr, Kubala, Petr, Lux, Martin, Macek, Martin