Publications

Filter publications

Or use fulltext search

Found 3199 publications (displayed results 1 - 20)
2018, Šimon, Martin, Vašát, Petr, Poláková, Markéta, Gibas, Petr, Daňková, Hana

The aim of this article is to investigate the factors that influence the size of activity spaces of homeless men and women in cities. Vulnerable population groups such as the homeless face the risk of mobility challenges that can exacerbate their social exclusion even more through mobility-driven spatial exclusion. The extent of an individual’'s activity space is a key precondition for the daily coping strategies and life opportunities of homeless people.

Topic:
urban and rural studies, methodology, migration and mobility, social inequalities, social policy
Type:
Article with impact factor
2018, Šimon, Martin, Jíchová, Jana

Publishing the crime data at the level of street segments - a proposal of solution for cities in Czechia

Topic:
housing, crime, methodology, public administration
Type:
Paper published in conference proceedings
2018, Pospíšilová, Marie
Topic:
gender, urban and rural studies
Department:
Type:
Other publication
2018, Pospíšilová, Marie
Topic:
gender, historical sociology, family, sociological data
Type:
Other publication
2018, Václavík, David - Hamplová, Dana - Nešpor, Zdeněk R.
Topic:
religion and religiosity
Department:
Type:
Peer-reviewed journal article
2018, Kocman, D., Stöckelová, T., Pearse, R. and Martin, G.

Over two decades, the checklist has risen to prominence in healthcare improvement. This paper contributes to the debate between its proponents and critics, making the case for an STS-informed understanding of the checklist that demonstrates the limitations of both the ‘checklist-as-panacea’ and ‘checklist-as-socially-determined’ positions.

Topic:
care, sociologická teorie, technology/technique, health
Type:
Article with impact factor
2018, T. J. Stephens, C. J. Peden, R. M. Pearse, S. E. Shaw, T. E. F. Abbott, E. Jones, D. Kocman, G. Martin

Abstract

Background: Improving the quality and safety of perioperative care is a global priority. The Enhanced Peri-Operative Care for High-risk patients (EPOCH) trial was a stepped-wedge cluster randomised trial of a quality improvement (QI) programme to improve 90-day survival for patients undergoing emergency abdominal surgery in 93 hospitals in the UK National Health Service.

Topic:
care, health
Type:
Article with impact factor
2018, Vašát, Petr, Petr Gibas
Topic:
housing, urban and rural studies, methodology, migration and mobility, social inequalities
Type:
Chapter in monograph
2018, Petrúšek, I.

Representative survey of adult population is used to analyse perceptions of existing income inequality and preferences for ideal income distribution in the Czech Republic. On average, Czechs view the distribution of disposable income as more unequal than it actually is. This biased perception results from underestimating total income shares belonging to bottom quintiles and overestimating total income share belonging to the top income quintile.

Topic:
economics, wages and incomes, politics (and political attitudes), social inequalities
Department:
Type:
Article with impact factor
2018, Brož, L., T. Stöckelová
Topic:
sociology of science
Type:
Article with impact factor
2018, Vlachová, Klára

Národy jsou vnímány jako soubory vzájemně propojených rodin, které mají společné předky, žijí na historickém teritoriu a sdílejí společnou kulturu. Národní identita se utváří v kontrastu s jinými národy a národnostními skupinami. Ekonomicky prosperující země, jako je Česká republika, jsou atraktivní pro cizince - příslušníky jiných národů, kteří na její území přicházejí žít.

Topic:
identity
Type:
Chapter in monograph
2018, Vlachová, Klára

Data z mezinárodních výzkumů ESS ukazují, že spokojenost s fungováním demokracie v posledních letech v Česku, Estonsku, Maďarsku, Polsku a na Slovensku vzrůstá. K poklesu spokojenosti s fungováním demokracie naopak došlo v řadě starých demokracií – v Belgii, Dánsku, Finsku, Francii, Irsku, na Islandu, v Itálii, Rakousku a Španělsku. Spokojenost s fungováním demokracie souvisí se spokojeností s vývojem ekonomiky.

Topic:
value orientations
Type:
Chapter in monograph
2018, Samec Tomáš, Gibas Petr
Topic:
housing, legitimacy, media, urban and rural studies
Type:
Article with impact factor
2018, Večerník, Jiří, Mysíková, Martina

In the Czech public and professional discourse, there is a strong rhetoric of a rooted egalitarianism of the society. This study thus traces various objective and subjective dimensions of socio-economic inequality in an attempt to examine the validity of this rhetoric. It uses various data on levels and trends in earnings, household income and living conditions in the Czech Republic in comparison with other European countries.

Topic:
wages and incomes, social inequalities
Department:
Type:
Monograph
2018, Čtvrtníková, I., Harries, K., Kašlíková, T., Krajčířová, M., Kocman, D., Zimmermanová, M.

V publikaci jsou představovány výstupy z projektu, jehož hlavním cílem bylo podpořit pečovatelské služby v jejich úsilí přizpůsobit (transformovat) organizační i obsahové nastavení vizi „Žít doma“. Ta je směrována na všechny, kdo potřebují podporu jiné osoby (senioři, zdravotně postižení, chronicky nemocní apod.), ve snaze umožnit jim žít i zemřít ve svém vlastním domově i v době, kdy potřebují intenzivní a opakovanou pomoc další osoby.

Topic:
care, social policy
Type:
Other publication
2018, Saini, Angela

Liší se ženský mozek od mužského? Jsou muži od přírody promiskuitnější? Je pro kluky přirozenější hrát si s autíčky a pro holky s panenkami? Měl Charles Darwin pravdu, když považoval ženy za méně vyvinuté a intelektuálně podřadné? Britská vědkyně, novinářka a popularizátorka vědy Angela Saini v knize Od přírody podřadné zkoumá fenomén výzkumů mezipohlavních rozdílů, který od dob Darwina patří mezi nejžhavější témata vědeckého zkoumání.

Topic:
gender
Type:
Other publication
2018, Hamplová, Dana, Katrňák, Tomáš (eds.)

Za posledních dvacet let došlo v České republice k zásadnímu nárůstu počtu studentů na vysokých školách. Jedním z důsledků je, že v naší populaci vzrostly podíly osob s ukončeným vysokoškolským vzděláním na dvojnásobek. Prudký rozvoj vzdělávacího systému vyvolává řadu otázek. Mění se vztah mezi vzděláním, chováním, hodnotami a postoji? Rozevřela se v posledních třech desetiletích propast mezi lidmi s nižším a vyšším vzděláním, nebo se naopak rozdíly mezi nimi stírají?

Topic:
value orientations, wages and incomes, politics (and political attitudes), family, social inequalities, education, lifestyle
Type:
Monograph
2018, Linek, L., Petrúšek, I.

Development of Educational Inequalities in Political Participation in Czech Republic and Slovakia and their Implications for Representation of Attitudes. Citizen participation in the political process is a key tenet of democratic government.

Topic:
politics (and political attitudes), elections (and polls), education
Department:
Type:
Article with impact factor
2017 (2018), Nešpor, Zdeněk R.
Topic:
religion and religiosity
Department:
Type:
Published review

Pages